Biblioteka Raczyńskich przekazała kilkaset książek dla pacjentów szpitala zakaźnego w Poznaniu

Pacjenci szpitala im. Strusia w Poznaniu, który od marca pełni funkcję szpitala zakaźnego, będą mogli choć na chwilę oderwać się od szpitalnej rzeczywistości i wybrać się w podróż świata literatury. Biblioteka Raczyńskich przekazała szpitalowi 300 książek, które mają pomóc chorym przetrwać izolację i czas choroby.

Pobyt w szpitalu jest zawsze bardzo trudny bez względu na przebieg dolegliwości czy choroby. To czas izolacji od rodziny, bliskich i domu. W okresie pandemii, gdy osoby zakażone są całkowicie pozbawione możliwości odwiedzin ze strony bliskich, a na dodatek nowa choroba powoduje dodatkową niepewność w zakresie możliwych kierunków rozwoju, to czas szczególnie trudny dla zdrowia psychicznego.

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek może umilić czas hospitalizacji i rekonwalescencji. Biblioterapia prowadzona jest przez wykwalifikowanych terapeutów, ale nawet “zwykłe czytanie książki”, czyli jeden z elementów terapii przynosi pozytywne skutki. Lekarze i psychologowie nie mają wątpliwości, że literatura pomaga psychice czytelnika przez wspieranie jego pozytywnego nastawienia do życia, dodawanie otuchy czy też zmniejszenie lęków i obaw. 

To możliwość oderwania się od codzienności i szpitalnej, chorobowej rzeczywistości. Ucieczka do świata fikcji pozwala na skupienie myśli na czymś innym niż choroba.

O zaletach i pozytywnym wpływie na hospitalizację i rekonwalescencję chorych wiedzą dobrze pracownicy Biblioteki Raczyńskich, dlatego do szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu trafiło 300 książek przekazanych przez Bibliotekę. To m.in. powieści sensacyjne, obyczajowe, romanse, a także biografie. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie, by umilić czas spędzony w szpitalu.

Książki nie zastąpią kontaktu z bliskimi, ale mamy nadzieję, że dostarczą pacjentom choć trochę radości i pozwolą oderwać się od szpitalnej rzeczywistości

Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich

Przekazane książki pochodzą z bibliotecznego działu gromadzenia. Podobnie jak inne przedmioty, które trafiają do placówki zakaźnej, książki zostaną w szpitalu na zawsze, służąc pacjentom przez długi czas.

Po przejściu obowiązkowej dla książek kwarantanny woluminy trafią do czytelników.

W trosce o bezpieczeństwo przyszłych czytelników bibliotekarze dołączyli do daru rekomendację dotyczącą postępowania z książkami i ich udostępniania w czasie pandemii.