Wideokonferencje dla osób starszych i ich bliskich – wyjątkowa pomoc żołnierzy WOT

Okres Bożego Narodzenia to czas, który w szczególny sposób kojarzy się z rodziną, a brak kontaktu z bliskimi i izolacja jeszcze bardziej niż zwykle dają się we znaki. Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowili pomóc chorym przebywającym w szpitalach i DPS w nawiązaniu wideopołączeń z ich bliskimi w ramach projektu “Łączymy na Święta”, a tym samym zmniejszyć uczucie osamotnienia seniorów.

Projekt realizowany był w dniach 21-24 grudnia, z myślą o osobach starszych, które nie zawsze radzą sobie z urządzeniami pozwalającymi na wideokonferencję, a z uwagi na swój stan zdrowia, w okresie pandemii są izolowani w placówkach opiekuńczych lub szpitalach. Seniorzy należą do osób najbardziej narażonych na powikłania i ciężki przebieg zakażenia, dlatego zaleca się im izolację w czasie pandemii.

Podobnie z tymi, którzy już walczą z Covid-19 i są hospitalizowani, przez co także nie mogą spotkać się z rodziną.

Dzięki akcji przeprowadzonej przez żołnierzy osoby starsze mogły porozmawiać z najbliższymi poprzez wideokonferencję. Działania prowadzono w szpitalach i placówkach opiekuńczych, w tym m.in. w szpitalu im Strusia w Poznaniu oraz kaliskim DPS.

Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Brak bliskich w ten czas boli najbardziej. Cieszymy się ze mogliśmy wspomóc osoby przebywające w tym czasie w szpitalu. Rozmowom towarzyszyło wiele emocji a często i łez. U wielu osób po rozmowie z rodziną można było zaobserwować znaczną poprawę nastroju.

st. szer. Michał Misiorny, jeden z żołnierzy 12 brygady WOT biorący udział w akcji

Do akcji skierowano żołnierzy, którzy są ozdrowieńcami oraz ci, którzy uzyskali negatywne wyniki testów na COVID-19 przed wizytą u seniorów. Wideokonferencje odbywały się przy użyciu wojskowych tabletów.