Kolejne zmniejszanie liczby łóżek covidowych w Wielkopolsce. Placówki wracają do podstawowych zadań

Jeszcze przed końcem roku w Wielkopolsce zostanie “uwolnionych” kolejnych prawie 90 łóżek, które do tej pory pełniły rolę “covidowych”.

Gdy rozpoczęła się druga fala zakażeń, która wiązała się z dużą liczbą osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, w szpitalach w całej Wielkopolsce wyznaczano specjalne łóżka i oddziały dedykowane jedynie zakażonym pacjentom. Było to konieczne, by zapewnić miejsca dla pacjentów wymagających specjalistycznej pomocy w związku z zakażeniem.

W związku ze spadkiem zapotrzebowania na tzw. łóżka covidowe, a także gotowością szpitala tymczasowego, w porozumieniu i zgodnie z rekomendacjami Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wojewoda wielkopolski podjął decyzję o przekształceniu części łóżek covidowych i przywróceniu ich pierwotnych funkcji.

Łącznie liczba łóżek w wielkopolskich placówkach, które zostały “uwolnione” wynosi 691. Jeszcze przed końcem 2020 roku, przekształconych będzie kolejnych 89.

Z kolei na początku nowego roku, do 15 stycznia, pierwotne funkcje zostaną przywrócone dla kolejnych 301 łóżek.

Obecnie w Wielkopolsce jest 2693 łóżek covidowych, spośród których wolnych jest 1060. Istnieje 259 miejsc respiratorowych dla pacjentów z COVID-19, z czego 131 jest wolnych.