Najważniejsze wydarzenia 2020 roku w redakcji portalu Codzienny Poznań

Rok 2020 wpisał się nie tylko w rodzinne opowieści na całym świecie, ale także mocno wypełnił strony przyszłych podręczników do historii. Pandemia koronawirusa zmieniła życie wielu osób i firm. Dla redakcji portalu Codzienny Poznań pandemia oznaczała z jednej strony ogromne wyzwania, z drugiej konieczność zmiany planów i przygotowań do tego, co chcieliśmy zrobić w 2020 roku. Cieszymy się, że mimo wielu przeciwności udało nam się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i stanąć na wysokości zadania w informowaniu o sytuacji epidemiologicznej. Jak zwykle, wraz z końcem starego i początkiem nowego roku, zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami dla redakcji Codziennego Poznania w 2020 roku.

Podobnie jak wiele firm, wraz z początkiem roku rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji swoich planów na 2020 rok, które w wielu przypadkach wymagały miesięcy pracy.
Gdy w marcu sytuacja związana z wirusem Sars-CoV-2 w Europie stawała się coraz poważniejsza, zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że wiele planów trzeba będzie przełożyć na później. Nikt jednak nie spodziewał się tego, co wydarzyło się w kolejnych dniach, tygodniach i miesiącach.
Z uwagi na pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia w Polsce oraz wprowadzane środki ostrożności, musieliśmy wstrzymać nagrywanie naszych programów na żywo „Studio Browar Piątek”, a większość pracowników redakcji rozpoczęła pracę zdalną.
Pandemia, szczególnie na początku, wymagała od dziennikarzy o wiele większej pracy, obejmując m.in. weryfikację bardzo wielu wiadomości od czytelników, stały kontakt ze służbami, dla których były to również nowe warunki pracy i sami prosili o nieco więcej czasu na dostosowanie się do sytuacji, bycie pośrednikiem między służbami i władzami a mieszkańcami Poznania, a przede wszystkim bieżące śledzenie nie tylko informacji z Polski, ale także najnowszych wieści od naukowców czy władz na całym świecie. Wszystko po to, by w profesjonalny sposób, przekazywać jedynie sprawdzone informacje i odpowiadać na pytania czytelników, które spływały – i nadal spływają – codziennie, przez całą dobę.
Dziękujemy za informacje oraz podsuwane tematy dotyczące nie tylko sytuacji epidemiologicznej, ale także innych wydarzeń i sytuacji w mieście.
Konieczność porzucenia części planów na 2020 rok nie oznacza, że poddaliśmy się czekając na „lepsze czasy”. Na bieżąco analizowaliśmy sytuację, starając się pomóc w akcjach charytatywnych, zbiórkach rzeczy i posiłków dla lekarzy , akcjach pomocowych dla osób z grup ryzyka czy w trudnej sytuacji życiowej. To tylko mały ułamek tego, co działo się zarówno publicznie, na portalu jak i „za kulisami” działalności portalu.
Jedną z akcji, która najbardziej zapadła wszystkim w pamięć była akcja Codzienny Poznań i Przyjaciele. Pandemia jest bardzo dużym wyzwaniem psychicznym, z którym najtrudniej poradzić sobie, gdy ma się zaledwie kilka lat i nie rozumie się tego, o czym mówią dorośli. Właśnie dlatego, postanowiliśmy umilić czas hospitalizacji małych pacjentów ze Szpitala Klinicznego im. Jonschera w Poznaniu.
Co ciekawe, od pomysłu do realizacji minął zaledwie tydzień. Wraz z partnerami akcji – naszymi Przyjaciółmi – przygotowaliśmy 50 kolorowych paczek dla najmłodszych, w których znalazły się prezenty – każdy karton wypełniony był po brzegi. Wszystko po to, by umilić czas i wywołać uśmiech na twarzach małych pacjentów. Z kolei dla personelu medycznego przekazaliśmy przyłbice, które wówczas były „towarem deficytowym” na rynku.
Nie zapomnieliśmy także o lokalnych przedsiębiorcach. Wiosną rozpoczęliśmy nasz cykl #BędzieDobrze, w ramach którego wspieraliśmy i promowaliśmy pozytywne zachowania lokalnych przedsiębiorców i artystów w czasie pandemii. Jednocześnie umożliwiliśmy im również przestrzeń do opowiedzenia o swoim biznesie i tym, w jaki sposób włączyli się w akcje pomocowe w czasie pandemii. Gościliśmy u siebie przedstawicieli zarówno małych jak i dużych firm, którzy opowiadali o tym, jak pandemia zmieniła ich biznes, w jaki sposób radzą sobie z kryzysem, a także dlaczego mimo własnych problemów, zdecydowali się włączyć w akcje pomocowe.
Latem udało nam się zrealizować drugą już edycję programu Studio Browar Wakacje. Po raz kolejny postanowiliśmy pokazać poznaniakom, jak wygląda nasza praca „od kuchni”. W plenerowym studio telewizyjnym, które stanęło na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru, realizowaliśmy programy telewizyjne na żywo, goszcząc wyjątkowych ludzi i ekspertów w swoich dziedzinach. Rozmawialiśmy o modzie, stylu, urodzie, zdrowiu, biznesie, samochodach, historii, gadżetach, sporcie i wielu innych tematach, a wszystko to na oczach ludzi, którzy zjawili się na Dziedzińcu.
Redakcja Codziennego Poznania od lat aktywnie działa także w sferze kultury. W tym roku organizacja wernisaży i wystaw była mocno ograniczona,jednak udało nam się zainaugurować coś innego – nowy cykl „Kultura na Językach”. W ramach cyklu chcemy przybliżać szeroko rozumianą kulturę różnych państw.
Pierwsze spotkanie poświęcone było Japonii i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Była prezentacja samurajskiej zbroi, tradycyjne sake i jego historia, sushi, rozmowy o kulturze w biznesie, o japońskich zwyczajach, a także występ muzyczny – okazało się, że w drzwiach naszej redakcji zmieści się nawet pianino 🙂
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną i wprowadzone środki ostrożności i obostrzenia, realizację kolejnych spotkań w ramach cyklu musieliśmy przenieść na 2021 rok i mamy nadzieję, że będziemy mogli rozpocząć realizację już niedługo.
Jesienią powróciliśmy także z kamerami do naszej redakcji. Tym razem jednak wystartowaliśmy z nowym programem na żywo – Hej Poznań. W poniedziałkowe poranki budzimy poznaniaków i nie tylko rozmawiając przy porannej kawie. To nowy lifestylowy program telewizyjny, w którym rozmawiamy na najróżniejsze tematy z naszymi gośćmi. Nie brakuje występów muzycznych na żywo, nagrań z wnętrz samochodów oraz ciekawostek z naszej redakcyjnej kuchni, gdzie gotują i dzielą się swoimi przepisami wyjątkowi kucharze.
Co ciekawe, od kilku odcinków, program realizowany jest przy użyciu nie tylko tradycyjnych kamer, ale także… smartfonów. To nowość i rozwiązanie, które odważyliśmy się przetestować, ponieważ stale staramy się rozwijać nie tylko merytorycznie, ale także pod względem rozwiązań technologicznych.
W listopadzie zainaugurowaliśmy również kolejny program na żywo – Koziołki. Jest on skupiony przede wszystkim na biznesowej stronie Poznania. Rozmawiamy o sytuacjach przedsiębiorców w czasie pandemii, o przyszłości gospodarki i poszczególnych branż, o nauce zdalnej i jej wpływie na edukację kolejnych pokoleń, a także postępach nauki w zakresie medycyny.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, realizacja naszych planów w 2020 roku możliwa była przy zachowaniu środków bezpieczeństwa sanitarnego. Dbamy o to, by zarówno nasi goście, jak i pracownicy byli bezpieczni. Część naszych nagrań realizowana była zdalnie, co także wymagało nowych rozwiązań ze strony naszej ekipy technicznej i realizatorskiej.
Bardzo dziękujemy, że byliście Państwo z nami w tym trudnym dla wszystkich czasie. Jak zawsze, dziękujemy także za wszelkie uwagi i sugestie – zdanie naszych czytelników i widzów jest dla nas bardzo ważne. Mamy nadzieję, że 2021 rok będzie bogaty jedynie w te pozytywne zwroty akcji i przyniesie zmiany, które pomogą podnieść się po ciężkim ubiegłym roku.