Od dziś w Wielkopolsce mamy nowe miasto. Ma 7500 mieszkańców

Od 1 stycznia wielkopolski Koźminek po 150 latach znów będzie miastem. Wójt Iwona Michniewicz uważa, że to powrót prestiżu, godności i należnego przywileju. Starania o przywrócenie Koźminkowi statusu miasta poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. Większość opowiedziała się za.

Od 1 stycznia 2021 roku Koźminek ponownie będzie miastem. Potwierdza to akt, który wójt Iwona Michniewicz odebrała z rąk premiera Mateusza Morawieckiego.

“Cieszę się, że wraz z tą zmianą nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Bo przecież ta zmiana ma czemuś służyć. Jestem przekonany, że wraz z nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje. W związku z tym też lepsze perspektywy dla mieszkańców” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wójt Iwona Michniewicz powiedziała PAP, że odzyskanie praw miejskich “to sprawa powrotu prestiżu, godności i zwrotu należnego przywileju, szczególnie patrząc na to, że Koźminek jest szczególnie urokliwą miejscowością”.

Podkreśliła, że szczególne podziękowania należą się poprzednim władzom gminy.

“Andrzej Miklas i Henryk Muszyński byli bardzo oddani pomysłowi odzyskania praw” – wskazała.

Były wójt Andrzej Miklas powiedział, że najważniejszym argumentem w dążeniu do zmian był rozwój, “bo jesteśmy przekonani, że miejscowości o randze miasta zdecydowanie szybciej się rozwijają i są atrakcyjniejsze dla inwestorów” – podkreślił.

Koźminek w powiecie kaliskim miał prawa miejskie od XIV w. Status utracił w 1870 r. w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym.

“Koźminkowi zabrano taką wewnętrzną dumę” – zauważył wicewójt Karol Matczak.

Z okazji odzyskania praw miejskich 1 stycznia o godz. 15.00 w kościele parafialnym w Koźminku odbędzie się msza święta. Na godzinę 16.00 zaplanowano okolicznościowe wystąpienie burmistrz Iwony Michniewicz i wręczenie statuetek “Zasłużony dla gminy Koźminek” i “Przyjaciel gminy Koźminek”.

Później nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej odzyskanie przez Koźminek praw miejskich.

Oprócz Koźminka w Wielkopolsce na mapie Polski jako miasto pojawi się Budzyń w powiecie chodzieskim.

1 stycznia status miast odzyskają także Kamieniec Ząbkowicki (powiat ząbkowicki, woj. dolnośląskie), Goraj (powiat biłgorajski, woj. lubelskie), Kamionka (powiat lubartowski, woj. lubelskie), Sochocin (powiat płoński, północna cześć woj. mazowieckiego), Solec nad Wisłą (powiat lipski, woj. mazowieckie), Wiskitki (powiat żyrardowski, woj. mazowieckie), Dubiecko (powiat przemyski, woj. podkarpackie) oraz Wodzisław (powiat jędrzejowski, woj. świętokrzyskie).