Zbiórka Caritas Poznań dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Chorwacji

Caritas Archidiecezji Poznańskiej uruchomiło zbiórkę dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Chorwacji. Akcję wsparło już niemal 100 osób. W niedawnym trzęsieniu ziemi w Chorwacji śmierć poniosło co najmniej siedem osób – jedna w Petrinji, pięć w miejscowości Majske Poljane w pobliżu Gliny oraz jedna w Żażinie. Co najmniej 26 osób zostało rannych.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej, aby pomóc poszkodowanym mieszkańcom Chorwacji w powiecie Sisacko-Moslavackim, uruchomiło specjalną zbiórkę, dzięki której można okazać solidarność z poszkodowanymi.

Akcję można wspomóc za pośrednictwem strony internetowej Caritas Poznań, lub w formie tradycyjnej: „Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297, Tytułem: Cel charytatywny – Chorwacja” – podało Caritas Poznań.

Do tej pory wpłacono ponad 7,3 tys. zł, akcję wsparło już niemal 100 osób.

Epicentrum wtorkowego trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 3 km od liczącego ponad 15 tys. mieszkańców miasta Petrinja, 47 km na południe od Zagrzebia. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami – na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu.

W środę rano ziemia znów zatrzęsła się – trzy silne wstrząsy o magnitudzie od 3,9 do 4,8 ponownie nawiedziły rejony wtorkowego trzęsienia. Jak podała chorwacka służba sejsmologiczna, epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na północny zachód od Sisaku na głębokości 8 km.