Krakowski Salon Poezji: „Poezja pełna gorącego tu i teraz” – wiersze Agi Mishol

W tym roku spotkamy się, by przy okazji obchodów XXIV Dnia Judaizmu porozmawiać o twórczości Hanny Krall. To kolejny raz, gdy w towarzystwie literatury poruszającej wątki pamięci, symboliki, wspólnoty myśli, odnajdujemy tropy łączące świat kultury chrześcijańskiej, żydowskiej, polskiej, naszej, tutejszej.

Najnowsza książka wybitnej reporterki – „Synapsy Marii H” – przeniesie widzów w przestrzeń melancholii, w której wspominanie odgrywa szczególną rolę. Jest dowodem na sensowność istnienia, a małe, nikłe, pozornie nieistotne, choć zapamiętane historie, jakie tworzą świadomość bohaterki, łączą się z tradycją żydowskiego utrzymywania pamięci. Powinności odtwarzania. 

By widz w pełni mógł uczestniczyć w tym literackim wieczorze fragmenty utworu przeczytają, aktorsko porozumieją się przy pomocy słów Hanny Krall, by wywołać pamięć, aktorzy Teatru Nowego – Maria Rybarczyk i Zbigniew Grochal. 

Rozmawiać o bliskości i czułości zapisanej przez reporterkę, będących wyzwaniem do aktywnego i prywatnego uczestnictwa w fabule przez czytelnika, będą prof. Katarzyna Kuczyńska – Koschany i prof. Wiesław Ratajczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. 

Na pewno powrócimy tego wieczora do tematów, które od lat towarzyszą spotkaniom współorganizowanym przez Stowarzyszenie Coexist w ramach obchodów Dnia Judaizmu. Bo czy poruszamy problematykę twórczości Amosa Oza, Olgi Tokarczuk czy Szmuela Josefa Agnona bądź Josepha Rotha (to literaccy bohaterowie poprzednich edycji), to zawsze najistotniejszym tematem okazuje się bliskość, wspólnotowość i dbanie o szacunek do siebie i noszonych w sobie historii.

 Zupełnie niezależnie od przynależności kulturowej i wyznawanego światopoglądu – człowieczeństwo, to o wiele więcej niż nam się wydaje. I to bardzo przyjemny i motywujący wniosek z literackich spotkań podczas poznańskich Dni Judaizmu.

Nad całością wydarzenia, zarówno w przestrzeni teatralnej, jak i dyskusyjnej, jak zawsze czuwa i animuje Michał Pabian, dramaturg Teatru Nowego, twórca adaptacji teatralnych i autor tekstów dramatycznych.

Hanna Krall – ur. w 1935 r., dziennikarka, pisarka, legenda polskiego reportażu. Światową sławę przyniosła jej książka o Marku Edelmanie “Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jej teksty stały się podstawą scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych. Jest najczęściej przekładaną na obce języki polską autorką. Najnowsza książka „Synapsy Marii H” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2020 roku

Wydarzenie można oglądać za pośrednictwem portalu bilety24.