Polacy są zbyt mało aktywni fizycznie. Problem dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci i młodzieży

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wskazuje na to, że Polacy nie są aktywni fizycznie. Polska źle wypada na tle innych państw europejskich.

Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że nie podejmuje żadnej aktywności sportowej. Natomiast jedynie 15 procent naszego społeczeństwa uprawia sport regularnie (4-7 razy w tygodniu).

Dodatkowo aktywność fizyczną Polaków ograniczają restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Wśród dorosłych najczęstszą aktywnością fizyczną są spacery i jazda na rowerze (45 procent badanych). Pływanie to sport uprawiany przez jednego na pięciu dorosłych. Na dalszych miejscach znajdują się: gimnastyka, siłownia, taniec, bieganie czy jazda na nartach/snowboardzie.

Młodzież jest bardziej aktywna od dorosłych, ale nauczyciele wychowania fizycznego alarmują, że z roku na rok dzieci są coraz mniej wysportowane. Największy problem jest z młodzieżą w ósmej klasie szkoły podstawowej i w szkole średniej.

„Wtedy priorytetem staje się całoroczne przygotowanie do egzaminu szkolnego, a zwolnienia z lekcji WF-u są normą” – czytamy w raporcie.

Najpopularniejsze sporty wśród dzieci i młodzieży to jazda na rowerze i rolkach, siatkówka, piłka nożna i bieganie. Większa część badanych dzieci i młodzieży interesuje się sportem, a najpopularniejszym sportowym idolem jest Robert Lewandowski. Do czynników ograniczających aktywność fizyczną należą m.in. brak infrastruktury sportowej, zły przykład ze strony rodziców oraz inne rozrywki np. gry komputerowe i media społecznościowe.