Jak poznaniacy ocenili ostatnią edycję Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego?

Opublikowano raport dotyczący oceny ostatniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Analiza ma pomóc w udoskanalaniu każdej kolejnej edycji Budżetu, by w jak największym stopniu odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców.

W Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2021 zgłoszono 253 projekty, spośród których 175 poddano głosowaniu. Łącznie oddano 87 575 głosów, czyli najwięcej w historii PBO. Co ważne, z uwagi na sytuację epidemiologiczną, głosowanie odbywało się jedynie w formie elektronicznej.

Do realizacji zakwalifikowano 34 projekty, na które łącznie przeznaczonych jest 21 mln złotych w miejskim budżecie.

Tegoroczną nowością było wprowadzenie kategorii Zielonego Budżetu, na którą środki wydzielono z kwoty przeznaczonej na projekty ogólnomiejskie. Do Zielonego Budżetu trafiły te propozycje, które odnoszą się do terenów zielonych w mieście.

Wiązało się to również z wprowadzeniem dodatkowego głosu dla mieszkańców w głosowaniu – przeznaczonego na projekty w Zielonym Budżecie.

Była to już 9. edycja PBO. Po każdym organizatorzy przeprowadzają ankietę wśród mieszkańców, by uzyskać ocenę dotychczasowych ustaleń, upewniając się, czy forma organizacji PBO odpowiada potrzebom i wymaganiom mieszkańców oraz jest dla nich zrozumiała.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, nie było możliwości zbierania danych kontaktowych w celu wykonania badań opinii społecznej, przez co ankiety rozesłano do mniejszej niż zwykle liczby osób.

Łącznie wypełniło je 294 chętnych, w tym 246 głosujących. Zdecydowaną większość respondentów stanowiły osoby w wieku 26-45 lat.

Zdecydowana większość, bo ponad 90% ankietowanych uważa Poznański Budżet Obywatelski za dobry pomysł. Niemal 60% ocenia ostatnią edycję pozytywnie.

Najczęściej respondenci dowiadywali się o PBO z mediów społecznościowych i Internetu, a także ze względu na fakt brania udziału w poprzednich edycjach.

Ponad 75% pozytywnie ocenia wprowadzenie Zielonego Budżetu. Ponad 16% jest odmiennego zdania, natomiast ponad 6% nie ma na ten temat zdania.

Co ciekawe, aż 25,5% ankietowanych uważa, że jeden mieszkaniec powinien mieć możliwość zgłoszenia nieograniczonej liczby projektów. Za jednym projektem opowiedziało się niecałe 34%, za dwoma niecałe 15%, a opcję trzech projektów autorstwa jednej osoby poparło 24,15% respondentów.

Niemal 39% głosujących uważa, że tegoroczna liczba głosów na jednego mieszkańca była odpowiednia (2 na projekt ogólnomiejski, w tym 1 na Zielony Budżet oraz 2 na projekty rejonowe). Niewiele mniej osób, bo ponad 34% jest jednak zdania, że powinno być o jeden więcej głosów w projektach rejonowych.

Ponad 65% ankietowanych odpowiedziało, że nie planuje złożyć projektu w kolejnej edycji PBO, natomiast zdecydowana większość, bo prawie 96% pytanych chce wziąć udział w głosowaniu.