Naukowcy z ICHB PAN przekazali testy uczestnikom wyprawy do Polskiej Stacji Antarktycznej

Uczestnicy 45. wyprawy do Polskiej Stacji Antarktycznej zostali przebadani testami przygotowanymi przez poznańskich naukowców, pod kątem zakażenia Sars-CoV-2. Antarktyka jest jedynym na świecie obszarem wolnym od wirusa.

Wyprawa wyruszyła z Gdańska, jednak cała organizacja była ogromnym przedsięwzięciem także ze względów sanitarno-epidemiologicznych. Obecnie cel podróży jest nadal obszarem wolnym od wirusa Sars-CoV-2 i cały świat stara się, by tak pozostało.

By móc wyruszyć z polski, uczestnicy wyprawy musieli m.in. przejść kwarantannę i cały czas stosować się do zasad reżimu sanitarnego. Konieczna jest również odpowiednia diagnostyka, dlatego wszyscy musieli mieć wykonane testy pod kątem zakażenia koronawirusem.

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN otrzymał od Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN testy opracowane przez poznańskich naukowców. Zostały one przekazane bezpłatnie, w celu odpowiedniej diagnostyki uczestników wyprawy. Dzięki temu możliwe było i będzie wykrycie ewentualnych zakażonych osób, co ma zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.