Zła jakość powietrza w Poznaniu – wprowadzono zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami

Duży mróz, który spowodował, że poznaniacy „dorzucili do pieca” w przenośni i dosłownie, a także m.in. brak wiatru sprawiły, że jakość powietrza w Poznaniu i okolicach jest bardzo zła. W stolicy Wielkopolski wprowadzono zakaz ogrzewania domów kominkami i piecami, dla posiadających inne ekologiczne źródło ciepła.

W niedzielę poziom stężeń pyłów drobnych PM10 przekroczył wartość 50 µg/m3 , a z uwagi na warunki, podobna sytuacja spodziewana jest także dzisiaj, co widać od rana po pomiarach ze stacji pomiarowych.

Z uwagi na zły stan powietrza, na terenie Poznania wprowadzono dziś zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu “koza” oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu dla posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu.

Zakaz wprowadzony jest na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego  2017  roku.

Jak przypomina Urząd Miasta Poznania, głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu “koza” oraz w kotłach węglowych.

Ważne są także warunki atmosferyczne, które wpływają na powstawanie smogu, w tym m.in. wyżowy układ baryczny, brak wiatru czy inwersja temperaturowa.