Straciła złotą biżuterię i oszczędności życia. Oszuści wciąż wykorzystują seniorów

Myślała, że bierze udział w tajnej policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie oszustów, a tymczasem sama została oszukana. Seniorka z poznańskich Rataj straciła oszczędności życia i cenną biżuterię. Niestety, pomimo apeli policji o ostrożność, wiele starszych osób nadal pada ofiarą oszustów, którzy wymyślają nowe historie, mające na celu jedno – wyłudzenie pieniędzy i cennych rzeczy.

Poznańska policja po raz kolejny apeluje szczególnie do osób starszych, by nie przekazywać pieniędzy, biżuterii i innych wartościowych rzeczy czy też kodów i haseł do logowania osobom trzecim i nieznajomym. Jednocześnie podkreśla, że policja, ani żadne inne służby mundurowe, nigdy nie proszą obywateli o przekazanie własnych środków do akcji.

Funkcjonariusze przyznają, że oszuści wymyślają kolejne historie, które mają przekonać ich ofiary do przekazania im haseł do logowania czy gotówki. Pojawiają się historie o wypadku spowodowanym przez bliską osobę czy o akcjach policyjnych, w których obywatele mają wziąć udział.

W ostatnim czasie seniorka z poznańskich Rataj odebrała telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza CBŚP, który twierdził, że prowadzi śledztwo dotyczące oszustw dokonywanych na osobach starszych. Jak twierdził, pieniądze na koncie bankowym seniorki są zagrożone, dlatego powinna jak najszybciej je wypłacić i wpłacić do „bezpiecznego depozytu”, który miał zapewnić.

Jednocześnie, w czasie rozmowy twierdził, że to część akcji, której celem jest rozpracowanie, a potem zatrzymanie zorganizowanej grupy przestępczej. Z tego powodu kobieta miała nikogo nie informować o telefonie ani o zadaniu jakie zostało jej przydzielone przez „funkcjonariusza”.

Mężczyzna utrzymywał z kobietą regularny kontakt przez kilka dni. Następnie zjawił się w umówionym miejscu po odbiór złotej biżuterii i kilkudziesięciu tysięcy złotych w gotówce. Gdy nie kontaktował się z seniorką w kolejnych dniach, ta zaczęła nabierać podejrzeń, że sama została oszukana. Dopiero wtedy skontaktowała się z prawdziwą policją.

Policja po raz kolejny prosi, by przekazywać zwłaszcza starszym osobom informacje o sposobach działania oszustów, a także, by nie przekazywać pieniędzy, haseł logowania czy biżuterii osobom, których się nie zna. Być może dzień babci i dziadka są tymi, w których warto poruszyć temat? Bezpieczeństwo babć i dziadków jest ważnym dla nich prezentem. Dzięki zwiększaniu świadomości w społeczeństwie, być może uda się ograniczyć do minimum sytuacje, w których oszuści będą mogli działać dalej.