Gdzie jest autobus i tramwaj i kiedy przyjadą na przystanek? Informacja o rzeczywistym położeniu dostępna także w Google Maps!

Już nie są potrzebne dodatkowe aplikacje, by sprawdzić rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju ZTM Poznań. Od teraz informację tę można znaleźć na popularnych mapach Google. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu systemu GTFS Realtime w ramach cyfryzacji prowadzonej przez Miasto Poznań.

Jak wyjaśnia ZTM Poznań, GTFS, czyli General Transit Feed Specification, to międzynarodowy format zapisu informacji o rozkładach jazdy i lokalizacji przystanków w formie plików tekstowych. Dzięki jego wdrożeniu na terenie aglomeracji poznańskiej pasażerowie mogą otrzymywać informacje na temat rzeczywistego czasu przyjazdu transportu publicznego.

Do tej pory funkcja ta była dostępna w osobnych aplikacjach. Od teraz można to również sprawdzić w popularnych mapach Google, co ułatwi planowanie podróży zarówno mieszkańcom jak i turystom.

Wcześniej mapy Google ukazywały jedynie planowy, rozkładowy czas odjazdu. Obecnie można sprawdzić aktualne położenie danego autobusu czy tramwaju.

ZTM Poznań zachęca także do korzystania z aplikacji Wirtualny Monitor, do której dodawane są kolejne funkcje i informacje.

Jako Zarząd Transportu Miejskiego nieustannie podnosimy poziom jakości informacji pasażerskiej, mając na uwadze przede wszystkim rozszerzanie zakresu dynamicznej informacji pasażerskiej. W ostatnim czasie uatrakcyjniliśmy także korzystanie z Wirtualnego Monitora dodając szereg piktogramów określających pojazd, który realizuje wybrany kurs

Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu

W procesie przygotowawczym wdrożenia nowej usługi uczestniczyło: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Smart City.

W wersji tradycyjnej, rozkładowa godzina przyjazdu publikowana jest kolorem czarnym, a rzeczywista, prognozowana na podstawie położenia pojazdu, zielonym. Z kolei w wersji mobilnej możliwe jest dodatkowo sprawdzenie położenia pojazdów na mapie.