Profesjonalna pomoc dla ptaków i małych ssaków na kolejne lata

Dzikie ptaki i małe ssaki wolno żyjące na terenie Poznania będą mogły otrzymać profesjonalną, specjalistyczną opiekę w Ptasim Azylu jeszcze przez kolejne lata. Umowę w tej sprawie podpisało Miasto Poznań z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, który prowadzi placówkę.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu dysponuje nie tylko specjalistami, którzy wiedzą jak pomóc zwierzętom, ale także odpowiednim sprzętem oraz wolierami, które pozwalają zarówno na udzielenie profesjonalnej opieki, jak i stworzenie warunków do odpowiedniej rekonwalescencji.

Właściwa opieka i warunki odpoczynku sprawiają, że ponad połowa zwierząt, które trafiają do Centrum wraca później do swojego środowiska naturalnego – mimo, że wiele z nich dociera do ośrodka w bardzo ciężkim stanie.

Ośrodek działa codziennie i przyjmuje ptaki oraz małe ssaki. Najczęściej przywożą je strażnicy z Eko Patrolu, ale nie brakuje także mieszkańców, którzy osobiście zgłaszają się do Centrum. Codziennie odbierane są także telefony od osób, które nie wiedzą jak pomóc ptakom w potrzebie.

Z roku na rok pod opiekę specjalistów trafia coraz więcej zwierząt. Początkowo było to ok. 900 rocznie, a obecnie przyjmowanych jest ponad dwukrotnie więcej. Od początku 2020 roku do ośrodka trafiają już nie tylko ptaki, ale także małe wolno żyjące ssaki np. Jeże, wiewiórki czy zające.

Miasto Poznań podpisało umowę z Uniwersytetem Przyrodniczym, który prowadzi placówkę, na kolejne trzy lata działalności – do 2023 roku. Dzięki temu zwierzęta będą miały zapewnione leczenie i rehabilitację u specjalistów.