W Poznaniu znów protestują przeciw zakazowi aborcji. Tłum przemieszcza się przez miasto

Po godzinie 19:00 na Placu Wolności rozpoczął się kolejny protest w ramach Strajku Kobiet po tym, jak w środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie uznania za niezgodne z Konstytucją prawa do przerwania ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Obecnie tłum przemieszcza się ulicami miasta.

Po raz kolejny poznaniacy spotkali się na Placu Wolności, by zaprotestować przeciw zaostrzeniu ustawy aborcyjnej w Polsce. Po wczorajszym opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw, zakaz przerywania ciąży  w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wszedł w życie.

Dla wielu takie pozbawianie kobiet wolności wyboru i decydowania o swoim życiu jest nieakceptowalne i niezgodne z zasadami państwa demokratycznego.

Uczestnicy poznańskiego protestu domagają się dostępu do aborcji w legalny sposób i wolności wyboru. Jak podkreślają, to sprawa, która dotyczy nie tylko kobiet w wieku rozrodczym i młodszych, ale wszystkich – także mężczyzn oraz osób starszych, rodzin i znajomych kobiet, które nie mogą przerwać zagrożonej ciąży.

Wśród haseł wykrzykiwanych przez uczestników oraz umieszczonych na banerach znalazły się m.in. “Myślę, czuję, decyduję” oraz “Chcę wyboru, nie terroru”.

Po przemówieniach tłum wyruszył ulicami miasta w głośnym przemarszu m.in. przez plac Cyryla Ratajskiego oraz pod CK Zamek i przez Rondo Kaponiera. Występują utrudnienia w ruchu kołowym.

AKTUALIZACJA (20:17):

Tłum zablokował ruch na Rondzie Kaponiera.