Poznań zagra z WOŚP. Jakie przygotowano atrakcje?

Tegoroczny, 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie różnił się od tych znanych z poprzednich lat. Nie oznacza to jednak, że zabraknie atrakcji. W Poznaniu przygotowano je w taki sposób, by było to bezpieczne dla wszystkich.

Planując tegoroczny Finał, organizatorzy skupili się na tym, by pandemia nie oznaczała rezygnacji z atrakcji, a jednocześnie pozwoliła na bezpieczne ich przeprowadzenie. Większość zaplanowano w przestrzeni miejskiej w różnych lokalizacjach, by nie gromadzić tłumu w jednym miejscu.

Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze, którzy tradycyjnie będą zbierać datki do puszek. Niektórzy będą także wyposażeni w terminale płatnicze, dzięki czemu będzie można dokonać płatności kartą.

W samo południe rozpocznie się transmisja online z finału organizowanego przez Sztab Ławica na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Rybczyński Team jak zwykle przygotuje “Rowerowy Zawrót Głowy“, czyli zbiórkę pieniędzy poprzez przejechane kiloemtry na rowerach stacjonarnych. W wydarzeniu weźmie udział m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. 

Przez cały dzień na specjalnej platformie organizowane będą internetowe turnieje szachowe, przygotowane przez Klub Sportowy Korona Zakrzewo. O godzinie 17:00 jeden z turniejów otworzy prezydent Poznania.

Na poznanianki i poznaniaków tego dnia czeka gra miejska – “Znajdź serce w Poznaniu”, przygotowana przez Sztab Ławica. W kilku miejscach Poznania umieszczone zostanie sześć Serc-Lizaków. Spacerowicze, którzy przejdą całą trasę od serca do serca, sfotografują lub sfilmują wszystkie punkty, wrzucą zdjęcia i filmiki na swojego Facebooka lub Instagrama, będą mogli liczyć na słodkie  gadżety. Żeby wziąć udział w zabawie, posty należy oznaczyć #SztabŁawica i #ZnajdźSerceWPoznaniu.

Od godziny 12:00 do 15:00 na głównych ulicach miasta będzie można również zobaczyć zabytkowe samochody, co będzie gratką zarówno dla małych jak i dużych fanów motoryzacji.

Ponadto po Poznaniu będzie kursował Sztabowóz, czyli multimedialna ciężarówka Sztabu Ławica.Będzie muzyka i ciekawe animacje. Pojazd będzie można spotkać na trasie: Stadion Miejski przy Bułgarskiej – Grunwaldzka – Kaponiera – Roosevelta – Libelta – Al. Niepodległości – Solna – Małe Garbary – Garbary – Królowej Jadwigi.

Finał online Sztabu Ławica będzie można śledzić na żywo na Facebooku organizatorów. 

Wiele atrakcji przygotował także Sztab przy Politechnice Poznańskiej, który również będzie transmitował eFINAŁ od godziny 12:00 z z budynku Wydziału Architektury i Inżynierii Zarządzania. To właśnie tam zlokalizowana będzie scena, na której zaprezentują się poznańskie zespoły: Mean Machine, Lenny Is Dead, Man in the Box i Glasspop.

Z kolei koła naukowe Politechniki Poznańskiej będą opowiadać m.in. o swoich działaniach, sukcesach i planach na przyszłość. 

Nie zabraknie także wywiadów m.in. z Jackiem Jaskowiakiem, a także rektorem Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Teofilem Jesionowskim.

Sztab zapowiada także pokazy zumby oraz występy magików.

Wydarzenia będzie można śledzić w godz. 12:00 – 18:00 na profilu sztabu na Facebooku. 

Dodatkowo Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej przygotował specjalne wystawy zdjęć poświęcone poprzednim finałom. Będzie to kilka wystaw rozmieszczonych w różnych punktach Poznania, m.in. przy Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, CK Zamek, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także na pl. Wolności.

Nie zabraknie tradycyjnego Światełka do Nieba. O godzinie 19:40 światła w kształcie serca zapłoną na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17. W wydarzeniu, organizowanym we współpracy ze Sztabem Ławica, weźmie udział prezydent Jacek Jaśkowiak.

W ramach aukcji Sztabu Politechniki do wylicytowania są m.in. nagranie profesjonalnego teledysku muzycznego, wyjazd weekendowy dla dwóch osób do Weranda Home czy piłka z podpisem Marcina Gortata. Aukcje można znaleźć na portalu Allegro.

Licytacje prowadzi również Sztab Ławica. Na aukcjach znajdą się m.in. gadżety z poznańskiego ZOO przekazane przez Jędrzeja Solarskiego, zastępcę prezydenta Poznania. Poznańska pracownia rękodzieła “Warsztat Pracy”, jak co roku, przekazała trzy wyjątkowe domki dla lalek. Wśród wystawionych przedmiotów znajdzie się też gratka dla fanów Acid Drinkers – będzie można wylicytować niepowtarzalną przytulankę w postaci wokalisty zespołu Tomasza “Titusa” Pukackiego z podpisami Jurka Owsiaka i  samego artysty. Jest też wyjątkowa fotografia od legendarnego Łazęgi Poznańskiego, a to tylko część rzeczy, które pojawią się na aukcjach Sztabu Ławica. 

Oba sztaby wystawiły również przedmioty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka. Wśród nich są m.in. 10 limitowanych złotych kart PEKA z podpisem prezydenta, Biblia ekumeniczna, kalendarz na 2021 rok Lecha Poznań z podpisami piłkarzy, bluzy z napisem “Wolne miasto Poznań” i książki “Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy” autorstwa Joanny Pogorzelskiej oraz “A nóż widelec”. Autorem ostatniej jest znany restaurator Michał Kuter.