Można już składać wnioski o dofinansowanie procedur in vitro

Rozpoczął się nabór wniosków na dofinansowanie do procedur in vitro dla poznańskich par. To kolejna edycja miejskiego programu pomocy w zapłodnieniu pozaustrojowym.

Program “Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024” skierowany jest do par, dla których in vitro jest jedyną możliwością posiadania dzieci z biologicznego punktu widzenia.

Do programu mogą zgłosić się pary pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, które co najmniej od 12 miesięcy mieszkają w Poznaniu i tutaj odprowadzają podatki w stolicy Wielkopolski. Kobieta musi mieć od 20 do 43 lat.

Para musi mieć udokumentowane wcześniejsze próby leczenia niepłodności.

Do obecnej edycji programu w drodze konkursu wybrano 3 placówki, które będą realizować miejski program. To edi Partner sp. z o.o – InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Uczestnicy mogą wybrać jedną, do której się zgłoszą, by przejść rekrutację.

Aby zgłosić się do programu należy poza wnioskiem złożyć odpowiednie dokumenty, w tym m.in. oświadczenia, mówiące o tym, że para leczyła się wcześniej, ubiega się o dofinansowanie do pierwszej, drugiej lub trzeciej procedury, pozostaje w związku, mieszka w Poznaniu (uwaga: to należy potwierdzić osobnym dokumentem) i tu się rozlicza (koniecznie będzie potwierdzenie z PIT).

Podstawą przy rekrutacji będzie także kwalifikacja medyczna. O kolejności dofinansowania zdecyduje kolejność złożonych kompletnych wniosków.

Dopiero po spełnieniu kwalifikacji formalnych oraz kwalifikacji medycznej, wniosek o dofinansowanie kierowany jest do Urzędu Miasta Poznania.

Pary mogą trzykrotnie uzyskać wsparcie w wysokości 5 tysięcy złotych do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie) lub 2 000 zł do procedury adopcji zarodka,  pod warunkiem, że poprzednie dofinansowane procedury nie były skuteczne. Maksymalnie można dostać wsparcie finansowe do 3 zabiegów.

Miasto Poznań zabezpieczyło na każdy rok realizacji programu 1,83 mln złotych, czyli do 2024 roku to 7,34 mln złotych.

Obecna edycja jest druga w historii Miasta Poznania. W poprzednim programie, w latach 2017-2020, dzięki dofinansowanym z budżetu miejskiego zabiegom potwierdzono 476 ciąż, z których już urodziło się 274 dzieci.