Na Wildzie uruchomiono totem multimedialny

U zbiegu ulic: Spychalskiego i Górna Wilda, przy skwerze Marii Rataj uruchomiono totem multimedialny, czyli specjalne urządzenie, które służy popularyzacji historii i walorów turystycznych dzielnicy. Możliwe, że podobne totemy staną także w innych częściach miasta.

Miasto rozpoczęło pilotażowy projekt, który ma na celu popularyzację historii i walorów poszczególnych części Poznania poprzez instalację i uruchamianie totemów multimedialnych. Urządzenia umożliwiają prezentację wirtualnych wystaw, w tym m.in. fotografii czy map.

To nowoczesny sposób odkrywania i upowszechniania wiedzy o dzielnicach. Co ważne, totemy działają bezkontaktowo, dlatego nie stanowią zagrożenia w czasie pandemii.

Pierwszy totem uruchomiono przy skwerze Marii Rataj na Wildzie, u zbiegu ul. Spychalskiego i Górna Wilda. Obecnie prezentowane są archiwalne zdjęcia Wildy, a w drugiej połowie miesiąca zostanie uruchomiona ekspozycja, która umożliwi porównanie danych miejsc dawniej i dziś.

W planach są także kolejne prezentacje – m.in. patronom wildeckim, najcenniejszym obiektom architektonicznym na Wildzie czy Wildzie w czasach PRL.

Jeśli pomysł się sprawdzi, urządzenia staną także w innych dzielnicach miasta. To jednak perspektywa działań na kolejne lata.

Inicjatorem projektu był Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Operatorem i opiekunem merytorycznym urządzenia jest Wydawnictwo Miejskie Posnania, które chce zaprosić do współpracy również lokalnych twórców. W ten sposób urządzenie może stać się także witryną artystyczną.