Zmiany w darmowych przejazdach w ramach Poznańskiego Roweru Miejskiego. Kiedy ruszy sezon?

Nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego rozpocznie się już za miesiąc, 1 marca. Dla użytkowników przygotowano szereg zmian, które oznaczają nie tylko zwiększenie liczby dostępnych rowerów i stacji, ale także zmiany w zakresie opłat za przejazdy, przede wszystkim te dotyczące możliwości darmowego przejazdu.

Poprzedni sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego został wydłużony aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Obecnie trwa przerwa, w czasie której dokonywane są m.in. przeglądy i naprawy rowerów i stacji. Przygotowywane są także zasady funkcjonowania systemu w najbliższym sezonie.

Będzie to już 10. sezon PRM. Wiadomo już, że zacznie się 1 marca, a do dyspozycji użytkowników będzie 113 stacji rowerów miejskich 3G z ok. 1000 jednośladów. Dostępne będą 3 stacje PRM 3G z rowerkami dla dzieci – to staje Rondo Śródka, Malta Ski oraz Termy Maltańskie.

Spośród dostępnych rowerów, 76 będzie wyposażonych w foteliki do przewozu dzieci.

W nowym sezonie będzie także 746 rowerów PRM 4G oraz 30 rowerów elektrycznych 4G.

Obowiązywać będzie 179 miejskich stref postoju rowerów 4G, w tym 80 w pobliżu stacji PRM 3G. Strefa Centrum obejmie obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej, z wyjątkiem płyty Starego Rynku.

Od 1 marca zmieni się także kwestia możliwości skorzystania z darmowego wyposażenia. W nowym sezonie będzie to dotyczyć wyłącznie posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA. Nie wystarczy już samo posiadanie PEKI.

Osoby bez biletu okresowego chcąc wypożyczyć rower, za korzystanie z niego przez pierwsze 30 minut zapłacą złotówkę, a od 31 do 60 minut 2 złote. Oznacza to, że jeśli użytkownik wybierze korzystanie z PRM bez karty PEKA i biletu, cena za pierwszą godzinę wypożyczenia wyniesie 3 zł.

„To wzrost o 1 zł, ale w zamian tańszy i wydłużony będzie pierwszy przedział czasowy od 1 do 30 minuty (dotychczas już od 21. minuty opłata wynosiła 2 zł). Zmiana ta wpisuje się w rosnący średni czas wypożyczenia roweru miejskiego, który obecnie wynosi 23 minuty i 31 sekund.”

ZTM Poznań

Do bezpłatnego pierwszego przejazdu 30 minut uprawniają wszystkie bilety okresowe ważne w momencie wypożyczenia przez okres powyżej 14 dni.