Oblodzenie, silny wiatr i intensywne opady śniegu – IMGW wydało ostrzeżenia dla Wielkopolski

Topniejący śnieg, intensywne opady deszczu w ciągu dnia i przymrozek skutkują oblodzeniem, przed którym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Wielkopolsce spodziewany jest także silny wiatr i intensywne opady śniegu.

Oblodzenie spodziewane jest w nocy i nad ranem w czwartek, kiedy to temperatura powietrza spadnie, a mokre nawierzchnie zaczną zamarzać.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna gruntu około -3°C

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 3:00 do 9:00 w czwartek, 4 lutego, na terenie części, głównie środkowej Wielkopolski, w powiatach: międzychodzkim, szamotulskim, obornickim, poznańskim, Poznań, gnieźnieńskim, wrzesińskim, Konin, konińskim, słupeckim, średzkim, nowotomyskim, tureckim i kolskim.

Z kolei na północy regionu spodziewane są intensywne opady śniegu.

Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 7 cm do 10 cm.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 22:00 w środę, 3 lutego, do 7:00 w czwartek, 4 lutego, na terenie powiatów: złotowskim, pilskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim i wągrowieckim.

Na południu regionu należy spodziewać się silnego wiatru.

Przewiduje się wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach miejscami do 75 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 2:00 do 9:00 w czwartek, 4 lutego, na terenie powiatów: wolsztyńskim, grodziskim, kościańskim,  śremskim, jarocińskim, pleszewskim,  kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, kaliskim, Kalisz,  krotoszyńskim, Leszno, leszczyńskim, rawickim i gostyńskim.