Teatr Wielki w Poznaniu nominowany do prestiżowej nagrody. Można pomóc oddając głos

Teatr Wielki w Poznaniu, a konkretniej jego projekt „Solastalgia”, został nominowany do prestiżowej, międzynarodowej nagrody w konkursie FEDORA Prizes 2021 w kategorii Digital. O awansie do kolejnego etapu rywalizacji zadecydują nie tylko decyzje jury, ale także głosy widzów. Głosowanie trwa jeszcze przez ponad dwa tygodnie.

Fedora jest międzynarodową organizacją wspierającą innowację i kreatywność w operze i balecie. Konkurs realizowany jest w celu wyróżnienia ciekawych pomysłów i promowania zarówno ich twórców jak i samych idei.

Sieć zrzesza 95 teatrów operowych, festiwali, zespołów baletowych i stowarzyszeń w 25 krajach, a także osoby fizyczne, darczyńców i fundacje w celu stworzenia zrównoważonego ekosystemu między sektorem kulturalnym i gospodarczym, gwarantującym przyszłość opery i baletu.

Projekt Teatru Wielkiego w Poznaniu jest jedyną polską inicjatywą nominowaną do nagrody.

Opera Rafała Zapały i Michała Krawczaka zadebiutuje w maju 2021 roku. Będzie się rozgrywać w przestrzeni miejskiej, wykorzystując – poza tradycyjnymi środkami muzycznymi – także instalacje performatywne i soundscape.

Inspiracją dla twórców projektu była koncepcja wodnego bytu wymyślona przez Stanisława Lema, uzupełniona o wątki psychologiczne, zwracając uwagę na zaburzenia depresyjne i lękowe wywołane zmianami klimatycznymi, przytłoczenie medialnymi informacjami w zakresie globalnego ocieplenia oraz poczucie bezradności wobec przemian.

Projekt poznańskiego Teatru został nominowany w kategorii Digital. Do następnego etapu zakwalifikują się projekty wskazane przez jury oraz z największą liczbą głosów oddanych przez widzów.

Finaliści zyskują możliwość przeprowadzenia akcji crowdfundingowej ze wsparciem specjalistów. Ostateczne ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród zaplanowane jest na czerwiec 2021 roku. Zwycięska instytucja otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 euro na realizację projektu.

Teatr Wielki już wie, na co chce przeznaczyć ewentualną wygraną. Z uwagi na fakt, że integralną częścią planowanej na maj premiery jest aplikacja „Uchodźca klimatyczny”, ewentualna wygrana zostanie przeznaczona na wykorzystanie nowych technologii i całkowite przeniesienie opery do wirtualnej rzeczywistości, z zachowaniem jej nielinearnej struktury i interaktywności.

Głosowanie trwa do 26 lutego. Aby oddać głos na „Solastalgię” należy stworzyć konto na Platformie FEDORA dostępnej na stronie internetowej.