Samorząd Województwa dofinansuje procedury in vitro dla mieszkańców Wielkopolski

Samorząd Województwa Wielkopolskiego podpisał umowy z przedstawicielami placówek, które będą realizować Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego. Samorząd województwa przeznaczy na ten cel milion złotych.

W ostatnim czasie polski rząd wycofał się ze wsparcia leczenia niepłodności, co objęło także m.in. metodę in vitro, która od lat dla wielu Polaków jest jedyną możliwością posiadania biologicznego potomstwa. Poznaniacy od kilku lat mogą korzystać z miejskiego programu, w ramach którego uzyskują dofinansowanie do zabiegów. Teraz taką możliwość będą mieli także pozostali mieszkańcy Wielkopolski.

W sytuacji, gdy rząd zlikwidował tę formę leczenia niepłodności, zdecydowaliśmy się uruchomić taki program w Wielkopolsce i dołączyć do miast w naszym regionie, które już przeznaczyły fundusze na wsparcie leczenia metodą in vitro. Wiadomo, że posiadanie dzieci jest dla par jednym z ważniejszych elementów ich wspólnego życia. Jeśli więc tylko medycyna może im w tym pomóc, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by im to umożliwić.

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy na realizację programu w 2021 roku milion złotych, co pozwoli na dofinansowanie ok. 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego. To oznacza pomoc dla ok. 66 par, przy założeniu, że każda wykorzysta trzy metody procedur. Sfinansowanych zostanie także 10 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym. Każdej parze uczestniczącej w programie zostaną zrefundowane maksymalnie 3 próby zapłodnienia pozaustrojowego, maksymalnie do  5 000 zł na jedną procedurę  zapłodnienia.

Natomiast każdej uczestniczce w ramach programu przed leczeniem gonadotoksycznym zostanie zrefundowana w 100 % procedura mrożnia komórek jajowych.

Samorząd podpisał umowy z dwiema placówkami, które będą realizować program – Medi Partner Sp. z o.o oraz Klinika Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Chętni do wzięcia udziału w programie mogą  zgłaszać się do placówek prowadzonych przez wymienionych dwóch realizatorów, którzy będą przeprowadzać kwalifikację do udziału w programie  na podstawie określonych  kryteriów.