„POZnań – i zamieszkaj” – miejski program mieszkaniowy dla średniozamożnych

Mają zbyt duże dochody, by starać się o mieszkanie komunalne, ale zbyt niskie, by otrzymać odpowiedni kredyt hipoteczny – takich rodzin w Poznaniu jest wiele i od lat można zauważyć, że… wyprowadzają się do okolicznych miejscowości, gdzie w niższych cenach mogą kupić większy lokal.  Miasto Poznań postanowiło pomóc tej grupie i zatrzymać emigrację mieszkańców. Do pozostania w stolicy Wielkopolski ma zachęcić miejski program „POZnań – i zamieszkaj”.

Program jest częścią polityki mieszkaniowej Poznania na lata 2017-2027. Ma na celu pomoc osobom, które mają zbyt wysokie dochody, by móc ubiegać się o lokal komunalny, ale zbyt niskie, by otrzymać potrzebny kredyt hipoteczny. To najczęściej rodziny chcące się rozwijać i szukające dla siebie większego lokum.

Przytłoczeni cenami w stolicy Wielkopolski i problemem z uzyskaniem tak wysokiego kredytu, mieszkańcy często decydują się na wyprowadzkę do podpoznańskich miejscowości, gdzie za podobną lub tę samą cenę małego mieszkania w Poznaniu mogą kupić większe – a nawet dom w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej – poza miastem.

Miejski program ma „zatrzymać” odpływ mieszkańców szukających warunku do rozwoju. Zakłada m.in. możliwość uzyskania przez Poznań bezzwrotnego wsparcia finansowego na tworzenie lokali mieszkalnych w ramach Funduszu Dopłat. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie kosztów inwestycji mieszkaniowych, a to z kolei oznacza niższe ceny mieszkań. Przyszli najemcy nie będą więc potrzebowali tak dużej kwoty partycypacji, a także będą mogli wystąpić o dopłatę do czynszu w pierwszych latach najmu.

W ostatnim czasie radni z Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej debatowali nad uchwałą w sprawie programu. Opisano tam m.in. tryb i zasady prowadzenia naboru wniosków do programu, kryteria dochodowe, kryteria pierwszeństwa itp.

Realizacją programu miałaby zająć się miejska spółka Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Oferta będzie skierowana do rodzin średniozamożnych, które do tej pory nie miały żadnej oferty mieszkaniowej ze strony Miasta.

Radni z Komisji pozytywnie zaopiniowali uchwałę.