Ile osób w Wielkopolsce przyjęło już szczepionkę przeciw Sars-CoV-2? Lekarze i pacjenci wskazują na ograniczenia dostaw i długie terminy

Od 27 grudnia 2020 roku do 15 lutego 2021 w Wielkopolsce zaszczepiono przeciw CoVID-19 ponad 178 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich przyjęło już także drugą dawkę preparatu. Wciąż jednak wiele osób czeka na swoją kolej i nie kryje rozczarowania Narodowym Programem Szczepień.

Z informacji Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wynika, że do poniedziałkowego poranka do wielkopolskich placówek przekazano łącznie ponad 184 tysięcy szczepionek przeciw Sars-CoV-2. W trakcie dostawy są kolejne 54 tysiące dawek. Placówki zwracają jednak uwagę, że z uwagi na ograniczenia w dostawach, proces szczepień przebiega wolniej niż planowano i nie są wykorzystywane możliwości poszczególnych punktów.

Na ograniczenia narzekają także sami mieszkańcy, którzy zgodnie z zapowiedziami, liczyli na wcześniejsze szczepienie, tymczasem nie brakuje seniorów, którzy mimo zapisów w pierwszym możliwym dniu, termin mają wyznaczony dopiero na koniec lutego lub nawet na marzec.

Akcja szczepień w Wielkopolsce rozpoczęła się 27 grudnia 2020 roku. Do poniedziałkowego przedpołudnia zaszczepiono ponad 178 tysięcy mieszkańców Wielkopolski. Spośród nich ponad 54 tysiące przyjęły już obie dawki preparatu. W niedzielę w całym województwie zaszczepiono 938 osób.

Obecnie preparatami firm Pfizer i Moderna szczepione są osoby z grupy zero, a także seniorzy z grupy pierwszej. Rozpoczęły się także szczepienia nauczycieli, którym podawany jest preparat firmy AstraZeneca.