Kolejne ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. W województwie jest już 6 stref zagrożenia

Na terenie Wielkopolski potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy. Po raz kolejny dotyczy ono powiatu wolsztyńskiego, w którym obecnie jest najwięcej stref zagrożenia w województwie.

Jak poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, nowe ognisko ptasiej grypy potwierdzono w miejscowości Nowe Tłoki w powiecie wolsztyńskim w tzw. hodowli przyzagrodowej. Konieczna jest likwidacja 180 sztuk kur w stadzie.

To już kolejne ognisko grypy w tym powiecie. Obecnie na 6 tzw. stref zagrożenia związanych z możliwością wystąpienia groźnego dla drobiu wirusa w Wielkopolsce, aż 5 znajduje się w powiecie wolsztyńskim. Jedno dotyczy powiatu gnieźnieńskiego.

Hodowcom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie zasad bezpieczeństwa, takich jak np. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt czy też nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane.

O przypadkach podejrzeń wystąpienia wirusa w stadzie hodowcy zobowiązani są informować lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.