Projekt uchwały krajobrazowej dla Poznania niemal gotowy. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi

Prace związane z projektem uchwały krajobrazowej dla Poznania dobiegają końca. Celem dokumentu jest przede wszystkim uporządkowanie kwestii stawiania i istnienia nośników reklamowych w przestrzeni miasta. Mieszkańcy mogą już zgłaszać swoje uwagi do projektu.

Uchwała krajobrazowa ma określać m.in. zasady dotyczące sytuowania reklam, ogrodzeń, małej architektury czy neonów. Celem jest uporządkowanie i zadbanie o krajobraz przestrzeni miasta, w tym przede wszystkim usunięcie nieestetycznych banerów, elementów zaburzających spójność krajobrazu czy „krzykliwych” szyldów.

Dokument powstaje od 2017 roku, przy współpracy m.in. mieszkańców, przedsiębiorców i rad osiedli, by poznać potrzeby, możliwości i zdanie poszczególnych grup na terenie miasta.

Projekt zakłada podzielenia Poznania na cztery obszary, których dotyczą poszczególne zasady. Obszar staromiejski obejmuje m.in. Stary Rynek oraz jego okolice, a także Śródkę i Chwaliszewo. W drugim obszarze uwzględniono centrum i historyczne dzielnice, który w pewnym stopniu odpowiada poszerzonej strefie ochrony konserwatorskiej. Kolejnymi obszarami są: bszar zurbanizowany, obejmujący osiedla mieszkaniowe oraz założenia usługowe i przemysłowe oraz obszar przyrodniczy wpisujący się w klinowo-pierścieniowy system zieleni.

W dokumencie znalazły się m.in. ograniczenia w zakresie ustawiania nośników reklamowych. Billboardy dopuszczalne będą jedynie w obszarze zurbanizowanym i na skrajach obszaru obejmującego centrum i historyczne dzielnice – przy drogach głównych i głównych ruchu przyspieszonego. Z kolei tzw. citylighty i słupy ogłoszeniowo-reklamowe będą dopuszczone wcześniej, ale w obszarze staromiejskim w ograniczonym zakresie.

Uchwała zakłada niemal całkowity zakaz wielkoformatowych banerów. Będą one dostępne jedynie na rusztowaniach w czasie prowadzonego remontu elewacji. Nadal możliwe będzie tworzenie murali reklamowych na ścianach szczytowych budynków, ale z ograniczeniami w zależności od strefy.

W uchwale uwzględniono kwestie dotyczące m.in. szyldów semaforowych i tradycyjnych umieszczanych nad oknami, tablic zbiorczych i pylonów, a także budowy ogrodzeń i warunki lokalizowania obiektów małej architektury.

W swoich pracach oba zespoły korzystały z obowiązujących dokumentów planistycznych, podręczników dobrych praktyk, wytycznych konserwatorskich oraz regulacji funkcjonujących w miastach zachodnioeuropejskich. Uzupełnieniem tych narzędzi były liczne inwentaryzacje, wizje w terenie, a także analizy przestrzenne

Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, Architekt Miasta Poznania

Projekt jest już niemal gotowy, jednak zanim trafi do głosowania, konieczne jest wyłożenie go do publicznego wglądu. Mieszkańcy mogą się z nim zapoznać i przesyłać uwagi.

Do 6 marca z aktualnymi zapisami projektu uchwały krajobrazowej można się zapoznać na stronach internetowych: www.poznan.pl/krajobrazowa oraz https://bip.poznan.pl/. Uwagi mieszkańcy mogą zgłaszać przez cały okres wyłożenia, a także w ciągu 14 dni od jego zakończenia – w nieprzekraczalnym terminie do 21 marca 2021 roku. Można je przesyłać pocztą tradycyjną na adres Wydziału Urbanistyki i Architektury, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań lub mailowo na adres: krajobrazowa@um.poznan.pl.

W korespondencji należy podać imię, nazwisko i adres zamieszkania lub w przypadku osoby prawnej – nazwę i adres siedziby, a także treść uwagi oraz oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy. 

Projekt trafi do Rady Miasta prawdopodobnie w drugim kwartale 2021 roku.