Nauczyciele z wysoką gorączką i osłabieniem po przyjęciu szczepionek. Problemy w wielkopolskich szkołach

Coraz więcej wielkopolskich szkół zgłasza do kuratorium problemy z prowadzeniem zajęć. Powód? Złe samopoczucie nauczycieli po przyjęciu szczepionki przeciw Sars-CoV-2, które uniemożliwia prowadzenie lekcji i kontakt z uczniami.

Szczepienia nauczycieli rozpoczęły się w piątek, jednak najwięcej osób do tej pory zaszczepiono w poniedziałek i wtorek. Nauczyciele są pierwszą i jak dotąd jedyną grupą w Polsce, którym podawany jest preparat firmy Astra-Zeneca.

Jak się okazuje, kuratorium oświaty, a także ZNP w Wielkopolsce otrzymują coraz więcej sygnałów od dyrektorów placówek o problemach związanych z prowadzeniem zajęć z uwagi na złe samopoczucie zaszczepionych nauczycieli. Najczęściej występuje wysoka, nawet 40-stopniowa gorączka i osłabienie. Stan uniemożliwia pedagogom prowadzenie zajęć.

Problemy odnotowano m.in. w Poznaniu i Lesznie. W niektórych placówkach zabrakło nauczycieli, którzy mogliby zastąpić kolegów ze szkoły, z uwagi na fakt, że zaszczepiono jednocześnie większą grupę w danej placówce. Większość szkół zorganizowała jednak rano zastępstwo i przygotowuje się na jutrzejsze zajęcia, uwzględniając możliwą nieobecność zaszczepionych osób.

Lekarze zapewniają, że wystąpienie osłabienia i gorączki uznawane jest za mieszczącą się w granicach normy reakcję organizmu na szczepionkę i nie jest powodem do większego niepokoju. Dotyczy reakcji nie tylko na preparaty przeciw Covid-19, ale także innych szczepionek.