Poznań upamiętnił 79. rocznicę Akcji Bollwerk

W Poznaniu uczczono pamięć wydarzeń sprzed 79 lat, kiedy to żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Chwaliszewa zniszczyli magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą. Akcja Bollwerk była jedną z najsłynniejszych akcji dywersyjnych w czasie II wojny światowej.

Akcję Bollwerk przeprowadzono w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku. Pożar, jaki spowodowały działania Polaków zniszczył magazyny okupanta, który został pozbawiony ważnych dla prowadzenia działań wojennych zapasów. Miało to znaczący wpływ na opóźnienie planowanych akcji Wermachtu.

W piątek, 19 lutego, w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 79 lat. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną przeprowadzono je w innej niż zwykle formie.

Uroczystość miała charakter bardziej kameralny. Liczbę uczestników ograniczono do przedstawicieli poszczególnych grup reprezentujący władze lokalne, regionalne, mundurowe i społeczne oraz do kombatantów.

Pod obeliskiem upamiętniającym Akcję Bollwerk złożono wspólną wiązankę kwiatów.

Prezydent Jacek Jaśkowiak przypomniał, że odważna i niezwykle istotna akcja nie pozostała bez konsekwencji nie tylko dla okupanta, ale także do osób, które ją przeprowadziły.

Ta jakże śmiała akcja sabotażowa, będąca wyrazem niezwykłej odwagi i patriotyzmu, była dziełem poznaniaków. Jej cel został osiągnięty – zniszczeniu uległy istotne i strategiczne zapasy Wehrmachtu zmagazynowane w poznańskim porcie rzecznym. Dzięki temu sytuacja hitlerowskich Niemiec na froncie wschodnim uległa pogorszeniu. W odwecie Gestapo przeprowadziło brutalne śledztwo, aresztowania i egzekucje wielu uczestników tamtego wydarzenia. Będziemy zawsze pamiętać o ponadprzeciętnym bohaterstwie uczestników Akcji Bollwerk i uczynimy wszystko, by ich historia nie została zapomniana.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

W ramach obchodów rocznicy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 przygotował projekt edukacyjny “Bollwerk ’42 Pamiętamy”. Obejmuje on m.in. lekcje historii, konkursy plastyczne, tworzenie prezentacji multimedialnych. W I etapie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z 23 poznańskich szkół. Całość odbywała się online.