Mobilne punkty szczepień dojadą do pacjentów. W Wielkopolsce jest ich jedynie 6

W Wielkopolsce będzie funkcjonować sześć zespołów wyjazdowych, które będą wykonywac szczepienia u osób, które z uwagi na swój stan zdrowia nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.

W caej Polsce będzie działało 117 zespołów wyjazdowych, a 6 z nich będzie dotyczyć Wielkopolski. Mają one wspomóc stacjonarne punkty szczepień, a także zapewnić dostęp do preparatu osobom, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą dotrzeć do punktu.

Mobilne zespoły będą przyjeżdżać do pacjentów leżących. Aby skorzystać z możliwości, pacjent lub jego opiekun musi skontaktować się z poradnią POZ, gdzie lekarz oceni zasadność szczepienia w domu, a następnie skontaktuje się z najbliższym dla danej osoby mobilnym punktem szczepień.

Mamy do czynienia z dwuetapowym procesem kwalifikowania danego pacjenta. Lekarz POZ ocenia zasadność szczepienia w domu, a następnie dochodzi do kwalifikacji w dniu szczepienia przez lekarza z zespołu wyjazdowego. Co bardzo ważne – każdy pacjent jest obserwowany przez następne co najmniej 15 minut, by reagować w razie wystąpienia nagłego niepożądanego odczynu poszczepiennego

prof. Jacek Wysocki, epidemiolog i były rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Co ważne, dodatkowe, mobilne punkty szczepień nie korzystają z puli preparatów poszczególnych przychodni czy punktów stacjonarnych. Mają osobne pule szczepionek.

Dla pacjentów wykluczonych komunikacyjnie i z niepełnosprawnościami, które mają problem z dotarciem do punktu szczepień, funkcjonują działania przygotowane przez poszczególne samorządy. To właśnie one organizują transport do punktu szczepień dla takich osób.

Transport do punktów szczepień jest pomocą dla tych osób, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu, aby mogły skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19. W tym celu gminy zorganizowały specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień

wicewojewoda wielkopolska, Aneta Niestrawska