Minister ogłosił zmiany w obostrzeniach i zasadach rygoru sanitarnego. Co z maseczkami i przyłbicami?

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, ogłosił decyzje dotyczące obostrzeń w związku z trzecią falą epidemii koronawirusa w Polsce.

Jak wskazał minister, zauważalny jest zarówno duży wzrost nowych przypadków zakażeń jak i liczby hospitalizowanych z powodu COVID-19. Podkreślił również odnotowanie coraz większej liczby przypadków zakażeń mutacjami koronawirusa, które są bardziej zaraźliwe.

Najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak przekazał, obecnie obowiązujące restrykcje związane z pandemią zostaną utrzymane w całym kraju – dodatkowy rygor będzie wprowadzony na terenie Mazur i Warmii, gdzie uczniowie klas I-III powrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną kina, hotele, korty, baseny, muzea i galerie i inne miejsca użyteczności publicznej.

Wprowadzany jest – dla mieszkańców wszystkich regionów –  obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Warunkiem zwolnienia z niej będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa wykonanego maksymalnie na 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Zmieniono regulacje dotyczące zakrywania nosa i ust – nie można już stosować przyłbic czy odzieży zamiast maseczki. Przyłbica może być stosowana jedynie jako dodatek do maseczki.