Poznań miastem studenckim – ma największy w Polsce odsetek studentów na 1000 mieszkańców

Nie od dziś wiadomo, że stolica Wielkopolski jest uważana za miasto studenckie. W ubiegłym roku akademickim w Poznaniu studiowało ponad 102 tysiące studentów. Większość wybrała studia stacjonarne, czyli tzw. dzienne. Jak się okazuje, liczba studiujących na 1000 mieszkańców jest w stolicy Wielkopolski najwyższa w Polsce.

Portal Badam, czyli Baza Danych Miasta podsumował dane z ubiegłego roku zebrane przez GUS i Urząd Miasta Poznania.

Studia Poznań

Jak się okazuje, w roku akademickim 2019/2020 w Poznaniu studiowały 102 164 osoby. To mniej niż rok wcześniej, kiedy to w stolicy Wielkopolski było 104,1 tys. studentów. Liczba ta od lat spada, ale jest to trend ogólnopolski, związany m.in. z niżowymi rocznikami, mniejszą liczbą kierunków studiów i większą emigracją studentów, wyjeżdżających na uczelnie zagraniczne.

Większość osób zdecydowała się na studia stacjonarne, czyli tzw. dzienne – to 66% wszystkich studiujących.

Poznań miał w ubiegłym roku akademickim najwyższą liczbę studentów na 1000 mieszkańców, co podkreśla studencki charakter stolicy Wielkopolski. To dobra wiadomość demograficzna, ponieważ istnieje szansa, że większość osób zdecyduje się na pozostanie w Poznaniu na stałe i pracowanie oraz założenie tu rodziny, a także dla firm i przedsiębiorców, którzy mogą liczyć na napływ nowych, wykształconych pracowników, którzy mogą rozpocząć praktykę czy staż nawet jeszcze w czasie nauki.

Jak wynika z danych GUS, 58,9% wszystkich studentów, czyli 60 172 osób stanowią kobiety.

Dane udostępnione przez Urząd Miasta Poznania wskazują, że najwięcej młodych kształcących się na poznańskich uczelniach pochodzi z województwa wielkopolskiego (67,4%), w tym 17,4% to osoby z Poznania.

Magistrat przekazał także, że w ubiegłym roku akademickim, najliczniejszą wśród studentów zagranicznych grupę stanowiły osoby z Ukrainy – 1914 osób, a na drugim miejscu znalazły się osoby z Białorusi – 499 osób. W Poznaniu studiowało także m.in. 187 obywateli Tajwanu, 171 obywateli Indii, 174 Amerykanów, 163 Kanadyjczyków, 142 Norwegów oraz 117 Chinczyków.

Z kolei w ramach programu Erasmus do stolicy Wielkopolski przyleciało m.in. 201 studentów z Hiszpanii, 169 z Niemiec,  160 z Portugalii, 106 z Włoch, 42 z Grecji, 39 z Chorwacji, 33 z Czech i 16 z Węgier.

W ubiegłym roku największym zainteresowaniem wśród studentów wzbudziły kierunki związane biznesem i administracją, medyczne oraz językowe. Na dalszych miejscach znalazły się profile inżynieryjno-techniczne, społeczne, pedagogiczne i technologie teleinformatyczne.