“Mamy prawo do wsparcia” – Poznań uruchamia bezpłatną pomoc dla rodziców

W poniedziałek, 1 marca, ruszy miejski program „Mamy prawo do wsparcia” skierowany do rodziców, którzy usłyszeli diagnozę ciężkiej wady rozwojowej płodu i osób, których dziecko urodziło się z ciężką, nieodwracalną wadę rozwojową lub chorobą.

Program będzie finansowany ze środków miejskich. Zapewnia bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne dla rodziców, którzy usłyszeli diagnozę dotyczącą ciężkiem wady rozwoju lub nieodwracalnej choroby swojego dziecka. Jak podkreślają miejskie władze, zaostrzenie prawa w zakresie możliwości przerwania ciąży, jakie w ostatnim czasie wprowadzono w Polsce stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego rodziców, którzy znajdują się w takiej sytuacji. Państwo wciąż nie zapewnia odpowiedniej opieki prawnej i psychologicznej. Z zapowiedzi partii rządzącej wynika, że mimo zakazu aborcji z powodu wykrytych wad płodu, nic w tej kwestii się nie zmieni i nie będzie dostępne wsparcie ze strony Państwa.

Wiemy, że pomoc dla rodziców dotkniętych problemami związanymi z ciężkimi wadami płodu, jest bardzo potrzebna. Ostatnie zmiany legislacyjne bardzo mocno uwypukliły zróżnicowane oczekiwania i postawy. Mam jednak świadomość, że każdy rodzic, któremu przychodzi zmierzyć się z diagnozą dotyczącą nieodwracalnych ciężkich wad swojego dziecka, przeżywa własne niepokoje i rozterki. Jako Miasto od wielu lat prowadzimy politykę prorodzinną i dlatego pragniemy wspierać mieszkańców w również w tych bardzo trudnych dla nich momentach.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Wsparcie będzie dostępne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn zarówno w czasie ciąży jak i w okresie połogu. Indywidualne konsultacje psychologiczne będą dostosowane do potrzeb danej osoby. Co ważne, mogą odbywać się on-line, telefonicznie lub stacjonarnie w miejscu pracy specjalisty.

Z kolei indywidualne konsultacje prawne będą prowadzone on-line, telefonicznie, mailowo lub stacjonarnie w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44. Zakres obejmie zagadnienia z zakresu badań prenatalnych, zasiłków i innych form wsparcia rodziców chorych dzieci, praw pacjenta, praw do informacji, do dokumentacji medycznej, praw do urlopu (zasiłku) macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego oraz prawa pracy.

Chcąc skorzystać ze wsparcia, kobiety powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny online. W odpowiedzi zwrotnej otrzymają informacje dotyczące m.in. liczby dostępnych porad, sposobu kontaktu z ekspertem, terminu, do którego można skorzystać ze wsparcia oraz formach pomocy dla partnera.

Panie będą poproszone także o przesłanie skanu badań potwierdzających chorobę dziecka lub wadę rozwojową płodu, zapoznanie się z regulaminem oraz o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej on-line.

Planując zakres wsparcia opieraliśmy się na identyfikacji wyzwań, przed jakimi stają rodzice dowiadujący się o nieuleczalnej chorobie swojego dziecka, na którego narodziny oczekują. Pozyskanie informacji o wadach letalnych to dla wielu rodziców moment, w którym radość drastycznie zmienia się w dramat. Mam nadzieję, że zakres oferowanych indywidualnych konsultacji będzie stanowił realne wsparcie rodziców, którzy znaleźli się w tak trudnej, granicznej sytuacji.

Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych

Na realizację programu w budżecie miejskim zabezpieczono 30 tysięcy złotych. Będzie realizowany co najmniej do końca 2021 roku przez wybraną w ramach otwartego konkursu ofert Fundację Wspierania Rodziny Matecznik.