Kolejni lekarze pomogą chorym w Afryce, dzięki poznańskiej fundacji

Do Tanzanii wyruszy dziś misja polskich lekarzy, którzy będą wspierać miejscową służbę zdrowia i jednostki misyjne w walce z bieżącymi zagrożeniami. Od miesięcy Tanzania oficjalnie utrzymuje, że nie ma wśród swoich mieszkańców chorych na COVID-19, jednak odnotowywany jest wzrost liczby zgonów osób przejawiających charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem objawy.

Kilka dni temu pisaliśmy o ratownikach medycznych, którzy wyruszą z misją do Republiki Środkowoafrykańskiej, by szkolić miejscowy personel w zakresie udzielania pomocy lekarskiej. Misja organizowana jest przez Fundację Redemptoris Missio z Poznania.

Dziś, dzięki Fundacji, do Afryki wylatuje także kolejna misja, tym razem do Maganzo w Tanzanii. Kardiolodzy Ewa Surmacz, Ewa Dłużniewska oraz Robert Ryczek będą pomagać w państwie, w którym oficjalnie nie ma pandemii. Według oficjalnych danych, ostatnie przypadki zakażeń koronawirusem odnotowano w kwietniu 2020 roku i obejmują nieco ponad pół tysiąca zakażonych. Władze przekonują, że w państwie epidemia skończyła się w lipcu 2020 roku, a kilka tygodni temu zapowiedziano, że Tanzania nie weźmie udziału w programie szczepień przeciw Sars-CoV-2.

Jak alarmują międzynarodowe fundacje i stowarzyszenia, statystyki nie oddają rzeczywistości. W Tanzanii odnotowano wzrost liczby zgonów spowodowanych przez zapalenie płuc, a także wśród osób, które wykazywały charakterystyczne dla zakażenia objawy Covid-10.

Fundacja Redemptoris Missio organizuje misje do Tanzanii już od pięciu lat. Stworzono tam również specjalny system teleporad medycznych.

Projekt „ Kardiolog w Afryce” powstał z inspiracji dr n med. Marii Wieteskiej (kardiologa) oraz polskich pielęgniarek – misjonarek pracujących na stałe w Afryce. Każdego roku ekipa kilku polskich kardiologów wyjeżdża do ośrodka w Maganzo w Tanzanii, aby leczyć tamtejszych pacjentów i szkolić miejscowy personel medyczny. W okresie kiedy kardiolodzy wracają do Polski konsultują pacjentów i szkolą personel medyczny na odległość (telekonsultacje) za pomocą komunikatorów i specjalnie skonstruowanego stetoskopu. Wszystkie działania świadczą nieodpłatnie w ramach wolontariatu, a wyjazdy realizują w ramach własnego urlopu. Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Redemptoris Missio

Dzięki pracy wolontariuszy udało się pomóc kilku tysiącom mieszkańcom Tanzanii.