Poznański magistrat podał, że finansowane z budżetu miasta przedsięwzięcie będzie realizowane co najmniej do końca 2021 r. Na realizację zadania miasto przeznaczyło 30 tys. zł.
W jego ramach kobietom z diagnozą ciężkiej wady rozwojowej płodu oraz tym, które są w połogu, a u ich dziecka zdiagnozowano ciężką, nieodwracalną chorobę lub wadę rozwojową zapewnione zostanie bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne. Z pomocy zapewnionej w ramach zadania mogą skorzystać także partnerzy kobiet w ciąży oraz ojcowie chorych, nowo narodzonych dzieci.
“Każdy rodzic, któremu przychodzi zmierzyć się z diagnozą dotyczącą nieodwracalnych ciężkich wad swojego dziecka, przeżywa własne niepokoje i rozterki. Jako miasto od wielu lat prowadzimy politykę prorodzinną i dlatego pragniemy wspierać mieszkańców w również w tych bardzo trudnych dla nich momentach” – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Konsultacje psychologiczne będą dostosowane do potrzeb konkretnej osoby, mogą odbywać się on-line, telefonicznie lub stacjonarnie w miejscu pracy eksperta.
Także konsultacje prawne będą prowadzone on-line, telefonicznie, mailowo lub stacjonarnie w Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Miasto podało, że ich zakres będzie obejmował zagadnienia z tematyki badań prenatalnych, zasiłków i innych form wsparcia rodziców chorych dzieci, praw pacjenta, praw do informacji, do dokumentacji medycznej, praw do urlopu i zasiłków oraz prawa pracy.
Realizatorem zadania jest Fundacja Wspierania Rodziny Matecznik. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć m.in. na internetowej stronie organizacji.
autor: Rafał Pogrzebny