Poznań uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

W Poznaniu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główna część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Obchodzony jest 1 marca, w rocznicę wydarzeń z 1951 roku. Wtedy to, w więzieniu na warszawskim Mokotowie dokonano egzekucji na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy sprzeciwili się władzy komunistycznej. Wyroki śmierci wykonano wówczas na: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Poznańskie obchody Dnia Pamięci rozpoczął się od mszy świętej w intencji ofiar, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Następnie uczestnicy spotkali się przy Pomniku Polskiego Panstwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, obchody zorganizowano w ograniczonej formie i przy mniejszym niż zwykle gronie oraz z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Wiązanki złożyli przedstawiciele władz miasta, samorządowych, wojewódzkich i państwowych. W obchodach wzięli również udział kombatanci.