Kolejny rok z miejskim dofinansowaniem na zajęcia dodatkowe przeciwdziałające dyskryminacji i wykluczeniu

Miasto Poznań zachęca dyrektorów poznańskich szkół do składania wniosków o dofinansowanie zajęć dodatkowych, w tym także tych dotyczących przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu. Te ostatnie są dofinansowywane z budżetu miejskiego już od 3 lat.

 

Miasto zachęca do udziału w konkursie, w ramach którego zostaną wyłonione programy zajęć dodatkowych, dla których zostaną przyznane miejskie fundusze. Mogą wziąć w nim udział placówki prowadzone przez Miasto Poznań, zarówno podstawowe jak i ponadpodstawowe.

Zajęcia mogą dotyczyć np. kształceniu umiejętności przedmiotowych, wsparcia w edukacji zdalnej i indywidualnej pracy z uczniem. Osobno będą rozpatrywane propozycje zajęć poświęconych przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu.

Tego typu zajęcia prowadzone są z miejskim wsparciem od 3 lat. Do tej pory zrealizowano ponad 260 programów w niemal 100 placówkach.

“Warto promować działania edukacyjne związane z tematyką antydyskryminacyjną. Jestem dumny z tego, że w naszych poznańskich szkołach są prowadzone takie zajęcia. Bardzo istotne jest, aby uczyć wrażliwości na drugiego człowieka – niezależnie od tego skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry, poglądy, jakiej jest płci, z jakiego kraju pochodzi. Pamiętajmy, że w naszych placówkach oświatowych uczą się dzieci z różnych zakątków świata oraz będące w różnej sytuacji materialne” – wskazał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak wynika z badań, najczęściej z problemem dyskryminacji spotykają się uczniowie z rodzin o niskim statusie materialnym. Rówieśnicy zwracają uwagę na brak markowych ubrań czy drogich gadżetów. Wśród pozostałych powodów dyskryminacji, z jaką spotykają się młodzi poznaniacy są m.in. niepełnosprawność czy pochodzenie.

Zgłoszenia wniosku o dofinansowanie zajęć dokonuje dyrektor szkoły. Dokumenty – formularz zgłoszeniowy oraz program zajęć, wraz z celami i metodami pracy – należy dostarczyć do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania (ul. Libelta 16/20), do 8 marca.

O udziale dzieci w zajęciach dodatkowych decydują rodzice lub opiekunowie.

“Przez 3 lata zrealizowano ponad 260 programów (najwięcej w szkołach podstawowych), które w różnorodnych formach i treściach dawały uczniom możliwość rozmów o tolerancji, prawach człowieka, szacunku i otwartości. Liczba projektów systematycznie rosła z roku na rok, podobnie jak zainteresowanie szkół. W pierwszej edycji zrealizowano 37 programów, w ubiegłym roku było ich już 60. “ – wylicza Urząd Miasta Poznania.

W tym roku na ten cel zarezerwowano w budżecie miejskim 100 tysięcy złotych. Jak podkreślają władze miasta oraz pedagodzy, ważne jest, by prawidłowych postaw uczyć od najmłodszych lat.

Autorami programów antydyskryminacyjnych są nauczyciele szkół. Możliwa jest także współpraca z instytucjami zewnętrznymi.