Podawane w prasie oraz przytaczane przez wnioskodawców informacje o rzekomych konfliktach z mieszkańcami pochodzą od wąskiej grupy ludzi związanych z lobby myśliwskim, zmierzającym do zabicia wilków w celach „rekreacyjnych”. Należy tutaj wskazać że nawet we wniosku władz gminy zabicie wilków ma zostać zrealizowane przez członków PZŁ, a nie nadleśnictwo, co jasno wskazuje na prawdziwe intencje sporządzonego wniosku.
Wniosek ten wywołał powszechne oburzenie wśród mieszkańców Gminy Swarzędz, jej okolic, naukowców oraz przyrodników. Wnioskujemy, zatem o zdecydowane odrzucenie możliwości odstrzału wilków, gdyż rzekomy konflikt ludzi (domniemane „zbliżanie się” itd.) z tymi zwierzętami praktycznie nie istnieje – jest sztucznym tworem wykreowanym medialnie przez kilka osób w wiadomym celu.
Wilki nie atakują ludzi, także nie było na terenie Gminy Swarzędz takiego przypadku, to też trudno tu mówić o jakimkolwiek zagrożeniu zdrowia i życia ludzi. Niepotwierdzone przypadki ataku na luzem puszczone w lesie psy mogą wprawdzie występować, ale należy pamiętać, że na terenie leśnym puszczanie luzem psów (ze względu na ich bezpieczeństwo jak i bezpieczeństwo mniejszych dzikich zwierząt – jak sarny czy zające) jest zakazane przez prawo. W takich przypadkach winę za powstałą śmierć dzikich zwierząt jak i ewentualnego (choć mało prawdopodobnego) ataku wilka na psa ponosi tylko i wyłącznie łamiący prawo właściciel i tylko on a nie niewinne zwierzę powinien ponieść konsekwencje.
Pokładamy nadzieję, że GDOŚ stanie po stronie przyrody i racjonalnych, naukowych argumentów, a nie grupy osób chcących zabić te piękne zwierzęta w celach realizacji swojego morderczego hobby.
Czytamy w komunikacie przesłanym do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska