Niesprawny układ hamulcowy nie zniechęcił kierowcy autobusu do przewozu osób

Niesprawny układ hamulcowy to poważny problem, który może doprowadzić do wypadku i zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W przypadku, gdy dotyczy to autobusu, konsekwencje mogą być jeszcze tragiczniejsze. Poznańscy inspektorzy transportu drogowego w porę zatrzymali do kontroli autobus, który wykonywał przewóz osób w rejonie Obornik i – jak się okazało – był w złym stanie technicznym.

 

Inspektorzy z Poznania prowadzili działania na dworcu autobusowym w Obornikach. W pewnym momencie zatrzymali do kontroli autobus wykonujący przewóz osób na trasie Oborniki – Wychowaniec. Już wstępna analiza wykazała, że w pojeździe występuje problem z układem hamulcowym, dlatego skierowali go do pobliskiej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

W czasie badań okazało się, że występują duże różnice w sile hamowania kół tej samej osi, co jest bardzo dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

„W związku z przekroczeniem normy wynoszącej 30 procent i wystąpienia różnicy w sile hamowania między lewym a prawym kołem jednej osi: odpowiednio dla pierwszej osi 97 procent, a dla drugiej osi 54 procent, stwierdzoną usterkę zakwalifikowano jako niebezpieczną” – przekazał Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu zabraniając dalszej jazdy do czasu naprawy i nałożyli na kierowcę mandat w wysokości 100 złotych. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.