“Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” – wyjątkowa wystawa od jutra w centrum Poznania

Już od czwartku, 4 marca, na Placu Wolności będzie można oglądać nową wystawę plenerową „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”, która została przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z 18 państw.

Ekspozycja przedstawia początki dwudziestolecia wojennego i budowanie nowego ładu w Europie po I wojnie światowej. Szczególnie dużo miejsca poświęcono historii Europy Środkowo-Wschodniej.

Wystawa to ponad 200 materiałów archiwalnych, w tym fotografii, filmów, dokumentów, map czy indywidualnych świadectw pamięci, zebranych w interaktywnej formie.

Jak wyjaśnia prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, jednym z celów, jakie przyświecały twórcom wystawy było ukazanie konsekwencji zjawisk i wydarzeń sprzed 100 lat, które odczuwane są do dziś.

„Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci” – precyzuje profesor.

Ekspozycja ukazuje ogrom zmian, jakie zaszły w Europie w latach 1918-1923 – nowe państwa, granice czy też konflikty zbrojne wynikające z podziału państw i terenów.

Polityczny aspekt nie jest jedynym, jaki można zobaczyć na wystawie. Ekspozycja prezentuje także zmiany w sztuce i sposobach wyrażania siebie przez artystów.

„Wystawa opowiada również o zmianach w sztuce, gdyż pierwsza wojna światowa wzmocniła przekonanie o konieczności dokonania odnowy moralnej dwudziestowiecznego człowieka, co znalazło wyraz w pojmowaniu roli artysty, jako osoby kształtującej rzeczywistość przez sztukę” – mówi prof. Piotr Juszkiewicz, członek Rady Naukowej wystawy.

„Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” to ekspozycja plenerowa, która jest prezentowana publiczności już od trzech lat w ramach międzynarodowej trasy. W ubiegłym roku po raz pierwszy można było ją oglądać w Polsce – we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Od 4 marca do 13 kwietnia 2021 roku będzie dostępna w Poznaniu, gdzie stanie na Placu Wolności.

Ekspozycji będą towarzyszyć wydarzenia przygotowane przez Wydział Nauk o Sztuce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będą to specjalne spoty z udziałem naukowców, planowany jest także międzynarodowy panel dyskusyjny.  Montaż wystawy rozpoczął się w kilka dni wcześniej.

Partnerami wystawy w Poznaniu są Estrada Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.