“Odważ się na zdrowie” – mieszkańcy Metropolii Poznań mogą korzystać z bezpłatnej pomocy w gubieniu kilogramów

Nawet uczestnicząc w odbywających się zdalnie zajęciach pomagających walczyć z otyłością, można tracić kilogramy – przekonują realizatorzy prowadzonego w Wielkopolsce programu “Odważ się na zdrowie”. 150 uczestników przedsięwzięcia zadeklarowało dotąd utratę w sumie ponad pół tony.

 

W czwartek przypada Światowy Dzień Otyłości.

Program zdrowotny realizowany jest na terenie samorządów tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań. Obecnie korzysta z niego blisko 300 osób. Zarówno prowadzący program, jak i jego uczestnicy przyznają, że pandemia jest dodatkowym wyzwaniem sprzyjającym tyciu.

Jak powiedział w czwartek PAP Adam Górczewski ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań, zgodnie z założeniami projektu pn. “Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań”, uczestniczące w programie osoby przez pół roku korzystają z nieodpłatnego wsparcia dietetyka, trenera i psychologa. Pomoc ekspertów ma ułatwić utratę kilogramów i zmianę nawyków żywieniowych tak, by na stałe poprawić indeks masy ciała (BMI). Przedsięwzięcie rozpoczęto jesienią ub. roku.

Górczewski podał, że z deklaracji przekazanych przez 150 uczestników programu wynika, że dotąd stracili oni łącznie 529 kg. Najwyraźniejsza pojedyncza utrata wagi to 15,6 kg.

Formę zajęć dopasowaliśmy do obostrzeń koronawirusowych. Na początek zapraszamy na spotkanie twarzą w twarz z dietetykiem, podczas którego osoba sprawdzana jest analizatorem składu ciała. Dzięki przekazywanym przez to urządzenie danym, możliwe jest prowadzenie spersonalizowanego wsparcia. Kolejne spotkania z dietetykiem, a także z psychologiem odbywają się już telefonicznie lub za pomocą komunikatorów” – powiedział PAP Górczewski.

Także zajęcia z trenerem prowadzone są zdalnie, przez komunikator wideo, co pozwala ćwiczyć w domu, nawet w czasie kwarantanny.

Adam Górczewski powiedział, że pandemia może być dodatkowym wyzwaniem sprzyjającym tyciu; zaznaczył, że potwierdzają to sami uczestnicy programu.

“Więcej czasu spędzanego w domu to rzeczywiście większa szansa na pojawienie się nadwyżkowych kilogramów. Nasz projekt spotkał się jednak z bardzo szerokim zainteresowaniem, także właśnie dlatego, że pozwala walczyć nadwagą czy otyłością z domu. Siedząc w mieszkaniu, przy konkretnym terminie zajęć, trudniej jest o wymówkę, bo nie trzeba nigdzie iść, jechać – wystarczy włączyć komputer czy telefon i już można ćwiczyć czy zasięgać porady dietetyka” – wyjaśnił.

Jak dodał, nawet osoby sceptycznie nastawione do zdalnej formy odchudzania przekonały się po kilku lub kilkunastu spotkaniach, że to jednak działa.

“Rezygnacji mamy dotąd zaledwie kilka – jeśli ktoś decyduje się na udział to najczęściej jego motywacja w połączeniu z wiedzą specjalistów pozwala osiągnąć zamierzony efekt. W tej chwili zbliżamy się do 300 uczestników, ale miejsc dla chętnych jest jeszcze dużo.”

Projekt będzie realizowany do 2022 roku; nabór jest ciągły. Kwalifikowane są osoby od 45 lat o wskaźniku BMI w przedziale 25-35. Górna granica wiekowa dla kobiet to ukończenie 60 lat, u mężczyzn – 65. W programie brać mogą osoby, które mieszkają lub pracują na terenie samorządów tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań – w Poznaniu, powiecie poznańskim, gminie Szamotuły, Oborniki, Skoki lub Śrem.

Więcej informacji o warunkach udziału w przedsięwzięciu można znaleźć na stronie odwazsie.metropoliapoznan.pl.