Rok epidemii koronawirusa w Polsce – wielkopolscy strażacy interweniowali prawie 13 tysięcy razy w związku z COVID-19

Dokładnie rok temu potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Wówczas niewielu spodziewało się takiego dalszego rozwoju sytuacji, który na zawsze zmieni życie niemal całego społeczeństwa. W walce z epidemią pomagają m.in. strażacy. Ci wielkopolscy postanowili podsumować swoje działania związane z Covid-19.

 

Jak przekazał rzecznik prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, w ciągu roku pandemii, wielkopolscy strażacy interweniowali ponad 12,8 tysięcy razy przy działaniach związanych z COVID-19..

Aż 6851 razy dotyczyły one obsługi infrastruktury przyszpitalnej i postawionych przez straż pożarną polowych izb przyjęć – charakterystycznych namiotów przy placówkach.

Ponad 1600 razy strażacy wyjeżdżali w związku z koniecznością dowozu personelu medycznego.

Straż pożarna była również zaangażowana w pomoc w dostarczeniu żywności i innych towarów pierwszej potrzeby osobom pozostającym w kwarantannie. W tym zakresie wyjeżdżano prawie 1200 razy.

Ponad 900 razy strażacy byli proszeni o dekontaminację miejsc publicznych, natomiast niemal 600 wyjazdów wiązało się z przewozem najpotrzebniejszych materiałów do szpitali.

W ramach Narodowego Programu Szczepień, wielkopolscu strażacy wykonali 337 transportów, przewożąc do punktów szczepień łącznie 407 osób. Ponad 420 wyjazdów wiązało się z informowaniem społeczeństwa o zagrożeniach.