“Rozmównica św. Józefa” – Caritas Poznań otwiera nowy punkt pomocy potrzebującym

Caritas otwiera w Poznaniu „Rozmównicę św. Józefa”, nowy punkt pomocy bezdomnym i potrzebującym. „Rozmównica” ma być miejscem spotkania, gdzie można będzie uzyskać pomoc prawnika, lekarza, a także porozmawiać z kapłanem.

 

„Rozmównica św. Józefa” działać będzie przy Jadłodajni na ul. Łąkowej w Poznaniu. Jak wskazał Marek Misiek z Caritas Poznań, „w ostatnim czasie zrodziła się wizja powstania miejsca, w którym ludzie ubodzy, korzystający z Jadłodajni będą mogli każdego dnia porozmawiać na konkretny temat w zależności od potrzeb i trudności, z jakimi się zmagają”.

Jak mówił, „inspiracją do otwarcia Rozmównicy są podopieczni Caritas Poznań i to z ich potrzeb zrodził się pomysł”.

„Zazwyczaj osoby, które korzystają z Jadłodajni zmagają się nie tylko z problemem głodu i ubóstwa materialnego, ale również z innymi trudnościami. Dlatego też rozmównica będzie intymnym miejscem spotkania, gdzie można będzie m.in. uzyskać taką pomoc, jak konsultacje dotyczące detoksu, terapii, noclegu, pracy, czy ubezpieczenia, można będzie uzyskać poradę prawną, pomoc psychologiczną” – zaznaczył.

W Rozmównicy będzie także istniała możliwość spotkania i rozmowy z kapłanem, oraz przystąpienia do spowiedzi, czy przyjęcia komunii św. Skorzystać można będzie ponadto także z porady lekarza, usługi fryzjera, uzyskać pomoc w sprawach urzędowych, w tym np. wyrobić zdjęcie do dowodu osobistego lub CV.

Siostra Józefa, która prowadzi Jadłodajnię przy ul. Łąkowej, i która będzie koordynować działania Rozmównicy zaznaczyła, że „pomysł wyrósł z potrzeb osób przychodzących do Jadłodajni. Takim punktem wyjściowym był dzień, w którym padał deszcz i podszedł do mnie młody stosunkowo człowiek i krzyczał bardzo głośno: błagam cię siostro, pomóż mi pojednać się z Bogiem! Zaproponowałam, żebyśmy weszli do domu, a on mi na to: nie siostro, ulica jest moim domem, rozmawiajmy tutaj, w moim domu. Padał deszcz, a on płakał, opowiadał historię życia, co przyczyniło się do jego bezdomności” – mówiła.

„Pomyślałam wtedy, że potrzebne jest takie intymne miejsce przy Jadłodajni, bardziej na ulicy, aby osoby, które potrzebują rozmowy, wsparcia, mogły usiąść przy stole, porozmawiać” – zaznaczyła.

„Rozmównica św. Józefa” oficjalnie rozpocznie działalność w sobotę późnym popołudniem.