Co zrobić z gruzem po budowie domu?

Proces budowy domu, oprócz tego, że finalnie prowadzi do posiadania wymarzonych czterech kątów, niesie za sobą nieco niedogodności. Jedną z nich jest niewątpliwie kwestia składowania i utylizacji gruzu. Plac budowy pełen jest kawałków betonu, cegieł, pozostałości po zaprawie, żwirze czy ceramice budowlanej. Odpady te są skutkiem ubocznym każdego wznoszenia budynku – czy to mieszkalnego, czy użytkowego. Wśród przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych są jednak często elementem budzącym sporo wątpliwości i niepokoju. Jak przygotować miejsce do składowania śmieci budowlanych? Czy gruzu nie będzie zbyt wiele? I najważniejsze – jak się go później pozbyć?

Gruz na budowie – jak go okiełznać?

Wizja rozgardiaszu budowlanego potrafi zniechęcić do działania. Niechętnie podejmujemy się przedsięwzięć, co do których występuje ryzyko, że wymkną nam się spod kontroli. Kłęby kurzu, kawałki tynku i pokruszonych cegieł, leżące odłogiem fragmenty przyciętych rur, płytek ceramicznych, stłuczone szkło, które ktoś nieostrożnie przewrócił, a w tym wszystkim my sami – bezradni i nieprzygotowani na to, co z tym wszystkim począć. A przecież może być inaczej! Dlatego jeszcze zanim przystąpimy do działania, zorganizujmy specjalne pojemniki na gruz, które pozwolą zachować kontrolę nad tym, co dzieje się z tego rodzaju śmieciami i ułatwią późniejszy wywóz odpadów. Nie zostawiajmy tego na później. Im wcześniej uporządkujemy przestrzeń, tym łatwiej pójdzie organizacja całej budowy.

Gdzie postawić kontener na gruz?

Gdy wiemy już, że nie możemy zostawić gruzu bez kontroli, czas zastanowić się, w którym miejscu działki powinien stanąć kontener. Kluczowe są dwie kwestie: funkcjonalne korzystanie z kontenera oraz bezpieczna logistyka. W pierwszym przypadku, chodzi oczywiście o to, by kontener znajdował się na tyle blisko aktualnie prowadzonych prac, aby korzystanie z niego nie było uciążliwe – składowanie gruzu na ziemi ze względu na zbyt daleką odległość do kontenera mija się z celem. W drugim zaś przypadku chodzi o to, by kontener nie zastawiał drogi dojazdowej – zablokowany przejazd dla służb ratunkowych czy przeciwpożarowych jest niedopuszczalny. Kiedy dom stoi na własnej działce, nie powinno być z tym problemu.

 

Ile gruzu wygeneruje budowa?

Nie istnieją konkretne i pewne wyliczenia, które pozwolą oszacować ile gruzu wygeneruje budowa domu danego metrażu. Zdarza się, że na placu budowy pokaźnej wielkości domu będzie stosunkowo niewiele odpadów, a z kolei remont małego domku letniskowego może ich ilością zaskoczyć. Na szczęście kontenery na gruz w Poznaniu mogą być podstawiane na życzenie klienta – firmy zajmujące się wywozem gruzu, takie jak SKIP, na podstawie własnych doświadczeń chętnie doradzą najbardziej optymalną wielkość kontenera. Po jego zapełnieniu wystarczy ponownie zgłosić ten fakt firmie, a ta odbierze go, w razie potrzeby wymieniając na następny, pusty.

Nie tylko wywóz gruzu – tylko ze SKIPem

Warto wspomnieć, że SKIP pomoże nam nie tylko w kwestii przywiezienia, odbioru i utylizacji odpadów podczas budowy domu, ale też zapewni na jej czas zaplecze sanitarne, gdy z powodu braku podłączenia sieci wodociągowej, energetycznej lub z jakiegokolwiek innego powodu dostęp do toalety czy łazienki jest utrudniony. Proponowane przez SKIP toalety przenośne oraz mobilne umywalki nie wymagają podłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnej, zapewniają pełen komfort sanitarny, a firma świadczy serwis asenizacyjny i techniczny na terenie całego Poznania i okolic. Co ważne, nie trzeba prowadzić firmy, by skorzystać z oferty SKIP – osoby prywatne z powodzeniem mogą wynająć toalety na teren budowy swojego domu, krótko- lub długoterminowo.

Już na początku budowy warto zaopatrzyć się w kontenery na gruz, które pomogą w utrzymaniu porządku na terenie przeprowadzanych prac. Dobrze jest skorzystać z pomocy znanych firm, takich jak SKIP, które nie tylko podstawią pojemnik, ale też zutylizują gruz zgodnie z obowiązującym prawem. Oprócz kwestii odpadów budowlanych, SKIP może też pomóc utrzymać prawidłowe zaplecze sanitarne na terenie budowy.