Jak przebiegają prace na ul. Wierzbięcice?

Trwają prace związane z przebudową ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 roku. Na jakim są etapie?

 

Inwestycja ma na celu poprawę sprawności komunikacji tramwajowej w okolicy, w tym przede wszystkim rozwiązanie problemu blokowania tramwajów przez samochody. Tym samym ma zwiększyć się atrakcyjność transportu zbiorowego. Zyskają również okoliczni mieszkańcy, ponieważ nowe torowiska mają być bardziej ciche, przystanki wygodniejsze, a całość wyglądać bardziej estetycznie.

W ramach prac na ul. Wierzbięcice wymieniane są tory tramwajowe przy zastosowaniu technik, które mają ograniczyć hałas i drgania wywoływane przez poruszające się tramwaje. Modernizowana jest sieć trakcyjna.

Przy ul. św. Czesława powstaną przystanki wiedeńskie, które ułatwią wsiadanie do tramwaju. Z kolei przy Rynku Wildeckim powstanie zintegrowany węzeł przesiadkowy w formie antyazatok. Wybudowany zostanie parking na rowery. Wszystkie odnowione przystanki będą także wyposażone w tablice informacji pasażerskiej.

Najważniejszą zmianą będzie odseparowanie ruchu kołowego od tramwajowego, dzięki czemu tramwaje nie będą już blokowane przez samochody. Wyjątkiem będzie odcinek trasy przy Rynku Wildeckim.

Docelowo po obu stronach torowiska będzie jednopasmowa jezdnia uwzględniająca ruch rowerowy, przebudowane zostaną także chodniki.

Co ważne, na zdecydowanej większości modernizowanej części trasy tramwajowej powstaną zielone torowiska, które wyciszą przejazdy pojazdów, zapewnią większą estetykę i pomogą w walce z zanieczyszczeniami.

Przewidziane są nasadzenia piętnastu drzew – miłorzębów i klonów (większość na ul. 28 Czerwca 1956 r.). Ponadto wzdłuż przebudowywanych ulic pojawi się ok. 2 tys. sztuk krzewów i zieleni niskiej. Całość uzupełnią elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe.

W ramach prac przebudowywane są sieci deszczowa, wodociągowa, gazowa, elektryczna, ciepłownicza oraz system oświetleniowy. Jest to możliwe dzięki skoordynowaniu prac kilku podmiotów, co pozwala na przeprowadzenie prac w ramach trwających już utrudnień dla mieszkańców.

Prace na ul. Wierzbięcice mają zakończyć się latem 2021 roku.

Po zakończeniu prac na ul. Wierzbięcice, ekipy budowlane przeniosą się na węzeł rozjazdowy u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r., a później na ul. 28 Czerwca 1956 r., gdzie remontowany będzie odcinek do skrzyżowania z ul. Kilińskiego i Krzyżową.

Z kolei prace na ul 28 Czerwca 1956 roku będą skoordynowane z planowanym przez MPK Poznań remontem torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej na dalszej części ul. 28 Czerwca 1956 roku – od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej.

Projekt został dofinansowany kwotą ponad 27 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.