Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej otwarcia. Trwają zaawansowane prace przy remoncie i ekspozycji

Trwają prace związane z powstaniem Centrum Szyfrów Enigma, które ma mieć swoją siedzibę w Collegium Martineum. Nowoczesna placówka ma przywitać pierwszych zwiedzających już latem tego roku.

 

Centrum Szyfrów Enigma powstaje w budynku u zbiegu ul. Kościuszki i św. Marcin. Miejsce nie jest przypadkowe – to właśnie tam znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w którym pracowali matematycy Uniwersytetu Poznańskiego – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

Placówka ma być nowoczesnym centrum z multimedialną ekspozycją przystępną dla odbiorców w różnym wieku. Zostanie tam ujęty nie tylko aspekt historyczny oraz sylwetki kryptologów, ale także pokazany zostanie wpływ kryptologii na rozwój współczesnej technologii i cyfrową rewolucję.

Trwają intensywne prace w budynku, by pierwsi zwiedzający mogli pojawić się w placówce już latem tego roku.

W strefie wejściowej przygotowywane są nowe schody zewnętrzne oraz widna dla osób z niepełnosprawnościami. Winda, umożliwiająca dostęp na każdy poziom budynku powstanie także od strony dziedzińca.

Remont obejmuje korytarze, klatki schodowe oraz toalety, które mają być przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wykonano już większość instalacji elektrycznych, sanitarnych i teletechnicznych.

Trwają prace wykończeniowe w części wystawowej, które mają umożliwić instalację scenografii, z kolei w auli oraz Sali Burszty wymieniono pokrycie dachowe. Niedługo rozpoczną się również prace wykończeniowe w pomieszczeniach biurowych.

Jednocześnie prowadzone są prace przy przygotowaniu multimedialnej ekspozycji.

Zwiedzający Centrum będą mogli zobaczyć ekspozycję podzielona na trzy części, z czego pierwsza obejmie kurs szyfrów.

Oprócz rozwiązań cyfrowych na ekspozycji znajdą się także rozwiązania analogowe oraz manualne.

Prace nad kolejną częścią ekspozycji koncentrują się obecnie nad przygotowaniem scenariuszy do filmów. Krótkie prezentacje będą dotyczyły polskich kryptologów, ukazując ich działalność w Poznaniu, Warszawie oraz na emigracji.

W Centrum znajdzie się także Strefa Szyfrów dla najmłodszych zwiedzających. Będzie to przestrzeń łącząca zabawę z edukacją, która ma promować m.in. rozwiązywanie łamigłówek i interakcję.

Instytucją zarządzającą Centrum Szyfrów Enigma będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT), operujące już markami: Brama Poznania, Trakt Królewsko-Cesarski czy Fest Fyrtel.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyło blisko 30 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.