Rekrutacja do przedszkoli już za klika dni. Rodzice obecnych przedszkolaków też muszą pamiętać o terminach

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się tegoroczna rekrutacja do przedszkoli. Zanim ruszy, rodzice obecnych przedszkolaków muszą potwierdzić chęć kontynuowania opieki nad ich maluchami w danej placówce w kolejnym roku szkolnym.

 

W roku szkolnym 2021/2022 w Poznaniu dostępnych będzie 17,5 tysiąca miejsc dla dzieci w wieku 3-6 lat, z czego 14 050 miejsc to te w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Poznań, 1200 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, a 2250 w placówkach publicznych prowadzonych przez inny organ. Oznacza to wzrost o 100 miejsc w stosunku do obecnego roku.

Rekrutacja do placówek rozpocznie się 16 marca. Wcześniej, czyli do najbliższego poniedziałku, 15 marca, rodzice dzieci, które już uczęszczają do danego przedszkola muszą potwierdzić chęć kontynuowania edukacji w tej samej placówce.

W naborze rodzic lub opiekun może wskazać maksymalnie pięć placówek, z uszeregowaniem od najbardziej preferowanych do tych z dalszego wyboru.

W procesie rekrutacji decydujące są punkty przyznawane na podstawie kryteriów ustawowych i samorządowych. Pierwsze to 260 punktów, które przyznawane są dzieciom pochodzącym z rodziny wielodzietnej, jest wychowywane przez samotnego rodzica, wychowuje się w rodzinie zastępczej,jest niepełnosprawne lub ma niepełnosprawnych rodziców lub rodzeństwo.

Wśród kryteriów samorządowych w Poznaniu będą obowiązywać te same co w ubiegłym roku. Dodatkowe punkty otrzymają dzieci rodziców, którzy: oboje pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą (30 pkt.); mają już dzieci w danym przedszkolu (60 pkt.); oboje płacą podatki w Poznaniu (30 pkt.). Dodatkowe punkty przysługują także, kiedy o przyjęcie do tej samej placówki ubiega się jednocześnie rodzeństwo (15 pkt.). Rada Miasta przyjęła również dodatkowe kryterium, które dotyczy wykonania u dziecka obowiązkowych szczepień (60 pkt.). Kryterium to spełniają także dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych. Znaczenie ma również fakt, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (50 pkt.), drugiej (30 pkt.), trzeciej (20 pkt.), czwartej (10 pkt.) czy piątej (1 pkt.).

Rodzice muszą dostarczyć stosowne dokumenty potwierdzające spełnienie określonych kryteriów.

Od 16 do 30 marca rodzice lub opiekunowie muszą dostarczyć wniosek oraz potrzebne dokumenty do przedszkola pierwszego wyboru. Lista zakwalifikowanych do przyjęcia zostanie ogłoszona 16 kwietnia. Osoby zakwalifikowane będą musiały potwierdzić chęć przyjęcia do danej placówki, na co będzie czas do 21 kwietnia. Brak pisemnej deklaracji oznacza rezygnację z dalszego procesu rekrutacji.

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych planowane jest na 26 kwietnia. Tego samego dnia zostanie opublikowana lista placówek posiadających jeszcze wolne miejsca.

Rodzice i opiekunowie dzieci, które nie dostały się do wybranego przedszkola mogą złożyć odwołanie. Mają na to 7 dni od ogłoszenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Procedura odwoławcza potrwa do 19 maja. 

W sytuacji, w której dziecko nie będzie zakwalifikowane do żadnej placówki, rodzice lub opiekunowie otrzymają imienne skierowanie do placówki dysponującej wolnymi miejscami. Skierowania będą wystawiane od 20 maja do 16 czerwca. W przypadku braku chęci skorzystania ze skierowania, możliwe jest wzięcie udziału w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 18 czerwca.

Wszystkie dzieci biorące udział w rekrutacji będą miały zapewnione miejsce do edukacji przedszkolnej.