Szef Wielkopolskiej straży pożarnej zakażony koronawirusem. Czy zagraża to funkcjonowaniu komendy?

Mimo stwierdzenia zakażenia koronawirusem u szefa wielkopolskiej straży pożarnej i jego zastępców, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu pracuje bez zakłóceń – zapewnił PAP zespół prasowy Komendy Głównej PSP.

Jak podano, obecna sytuacja nie ma żadnego wpływu na działania ratowniczo–gaśnicze na terenie regionu.

 

Zespół prasowy Komendy Głównej PSP poinformował PAP, że KW PSP w Poznaniu funkcjonuje bez zakłóceń, w piątek w izolacji przebywało sześć osób, w kwarantannie były cztery osoby. Zadania administracyjne realizowane są również w trybie pracy zdalnej, na której przebywa 37 osób.

 

Szefostwo komendy jest w stałym kontakcie z kierownikami komórek organizacyjnych dzięki odprawom organizowanym z wykorzystaniem wideo- lub telekonferencji.

 

“W jednostce praca odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, m.in. maseczki, dezynfekcja. Cały czas w KW PSP w Poznaniu przed wejściem funkcjonuje automatyczny pomiar temperatury osób wchodzących do budynku” – podały służby prasowe KG PSP.

 

Na razie nie wiadomo, w jakich okolicznościach mogło dojść do zakażenia komendanta i jego zastępców. W ubiegłym tygodniu szef wielkopolskich strażaków st. bryg. Dariusz Matczak brał udział w uroczystości otwarcia nowej strażnicy we Wrześni. W otwarciu i symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

 

Jak podał PAP zespół prasowy Komendy Głównej PSP, 5 marca, w dniu uroczystości we Wrześni wszyscy trzej komendanci przechodzili przez system pomiaru temperatury i uzyskane wyniki pomiarów były w normie. “Wszystko wskazuje na to, że do zakażenia kadry kierowniczej KW PSP w Poznaniu doszło kilka dni przed uroczystością” – poinformował PAP zespół prasowy KG PSP.

 

Jak podkreślono, w ciągu tygodnia od uroczystości we Wrześni nie odnotowano żadnego zakażenia u wrzesińskich strażaków, nie ma też informacji, aby doszło do zachorowania u innych osób spoza PSP, które były obecne na uroczystości 5 marca. “Na bieżąco monitorujemy rozwój sytuacji epidemicznej w województwie wielkopolskim, ze szczególnym uwzględnieniem KW PSP w Poznaniu oraz KP PSP we Wrześni” – podał zespół prasowy KG PSP.

 

Jeszcze w środę służby prasowe PSP informowały PAP, że wyłącznie komendy wojewódzkiej i nie ma absolutnie wpływu na działania ratowniczo–gaśnicze na terenie regionu. Nadzór w tym zakresie pełni komenda główna.

 

“Jeśli w Wielkopolsce dojdzie do większego zdarzenia, z poziomu KG PSP możemy dysponować siły i środki z innych województw. Mieszkańcy regionu mogą być spokojni – obecna sytuacja jest pewną niedogodnością, ale nie ma wpływu na ich poziom bezpieczeństwa” – informował PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z zespołu prasowego KG PSP. 

 

autor: Rafał Pogrzebny