Kryzysy wśród wiodących wątków programu CK Zamek na 2021 r.

Skutki i przyczyny kryzysów, nie tylko tego związanego z pandemią, to jeden z wiodących wątków tegorocznych wydarzeń w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W tym roku zaplanowano m.in. 25. edycję festiwalu filmowego Off Cinema i 10. edycję festiwalu Poznań Poetów.

 

Rzeczniczka CK Zamek Martyna Nicińska poinformowała, że zaplanowany program wydarzeń na ten rok może się zmieniać w zależności od sytuacji epidemicznej. Zaznaczyła, że epidemia odcisnęła istotne piętno na planach Zamku na ten rok.

“Pandemia koronawirusa wywołuje ogromną niepewność oraz zmusza nas do zadawania pytań o rolę i praktyki publicznej instytucji kultury wobec tego i kolejnych, możliwych kryzysów. W naszym programie będziemy się starali szczególnie wyraźnie akcentować najbardziej istotne dla współczesnego świata zagadnienia” – poinformowała.

Wśród zaplanowanych w tym roku wystaw znalazły się ekspozycje “Dizajn. Wybór poznański” i “Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960–1990”. W maju odbyć się powinien festiwal Poznań Poetów, w czerwcu Ethno Port Poznań, zaś w październiku – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych “Off Cinema”.

“Jednym z ważniejszych wątków, którym będziemy się zajmować, są skutki i przyczyny kryzysów – tego związanego z pandemią i kolejnych, które nas czekają oraz możliwe scenariusze przyszłości. W planowanych programach: edukacyjnych, literackim, filmowym będziemy poruszać problemy dotyczące wpływu obecnej sytuacji na życie społeczne oraz kwestie związane z katastrofą klimatyczną” – dodała rzeczniczka.

W 2021 roku CK Zamek planuje trzy większe wystawy w Sali Wystaw oraz 10 mniejszych prezentacji w Holu Wielkim Zamku. W Galerii Fotografii pf planowanych jest sześć wystaw.

W połowie maja otwarta zostanie wystawa “Dizajn. Wybór poznański”. Jej celem jest prezentacja obrazu kultury materialnej z perspektywy poznańskich dizajnerów.

“Przy okazji przekrojowych pokazów zapomina się o wkładzie tego środowiska w kulturę naszego kraju. Kto, oprócz specjalistów, kojarzy z Poznaniem meblościankę Bogusławy i Czesława Kowalskich z lat 60., współcześnie wznawiane eksperymenty meblarskie z lat 50. Rajmunda Hałasy lub doświadczenia postmodernistyczne z lat 90. Aleksandra Kuczmy?” – podał Zamek w informacji o przygotowywanej wystawie.

W październiku otwarta zostanie wystawa “Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960–1990”. Ekspozycja przygotowywana jest przy współpracy z Royal Museum for Central Africa w Tervuren w Belgii oraz z Wydziałem Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

“Blisko 90 obrazów kongijskich malarzy z kolekcji belgijskiego muzeum, które składają się na ekspozycję, malowanych było na ich własny użytek z przeznaczeniem do prywatnych domów. Portrety własne Kongijczyków, otwierają oryginalny kulturowo świat, przesycony kolorami, głosami nieustających rozmów i pełen muzyki” – podało poznańskie centrum kultury.

W październiku zaplanowano 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Off Cinema”. Festiwal prezentuje filmy dokumentalne z całego świata. Jury złożone z uznanych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyznaje najlepszym dokumentom nagrody – Złote, Srebrne i Brązowe Zamki.

Pod koniec maja Zamek będzie gospodarzem 10. edycji festiwalu Poznań Poetów. To jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Jego podstawowym celem jest atrakcyjna i kompleksowa prezentacja najważniejszych zjawisk we współczesnej poezji. W jego trakcie wręczona zostanie Poznańska Nagroda Literacka.

Na czerwcowym festiwalu Ethno Port Poznań po raz 14. odkrywana będzie muzyka świata. Autorskie cykle JazZamek i Moja Muzyka skupią się na poszukiwaniu nowych brzmień na styku gatunków.

“Będziemy gościć znanych wykonawców, promujących nowe albumy oraz udostępniać profesjonalną salę koncertową debiutującym zespołom. Wśród tych pierwszych znajdą się artyści komentujący zmiany zachodzące w naszym życiu społecznym: Natalia Przybysz, Maria Peszek czy Taco Hemingway” – podało CK Zamek.

Zamek zapowiedział też szósty rok realizacji programu “Teatr powszechny”, którego celem jest ukazanie zjawisk obecnych na styku teatru społecznego i terapii osób zagrożonych społecznym wykluczeniem z uwagi na stan zdrowia lub społeczny status.

W tegorocznym programie szczególny nacisk położono na projekty i programy edukacyjne; przedstawiciele Zamku podkreślili, że w ich realizacji widzą szczególnie ważną rolę dla publicznej instytucji kultury.