Od dziś można korzystać z trzech nowych parkingów typu Park&Ride w Poznaniu

Od dzisiaj można korzystać z parkingów Park&Ride zlokalizowanych przy Rondzie Starołęka, ul. św. Michała i Biskupińskiej. Miasto ma nadzieję, że zachęci to kierowców do przesiadania się na transport publiczny.

 

Pierwszy parking Park&Ride, czyli „Parkuj i Jedź” uruchomiono w Poznaniu w lutym 2018 roku przy trasie PST. Ideą tego typu parkingów jest tworzenie zachęcenie kierowców do przesiadania się na transport publiczny, a tym samym zmniejszenie ruchu samochodów w centrum miasta.

Parkingi zlokalizowane są w rejonie węzłów przesiadkowych czy przystanków komunikacji zbiorowej. Od dzisiaj można już korzystać z trzech najnowszych miejsc – przy Rondzie Starołęka, ul. Biskupińskiej i ul. św. Michała. Łącznie na wszystkich parkingach Park&Ride w Poznaniu dostępnych będzie 337 miejsc.

„Nowe obiekty stanowią praktyczną i konkretną ofertę dla kierowców, którzy dojeżdżają do stolicy Wielkopolski lub z obszarów peryferyjnych Miasta oraz realne narzędzie zmniejszające ruch samochodowy w centrum Poznania. Mamy nadzieję, że dzięki tym parkingom wielu kierowców zdecyduje się przesiąść na komunikację miejską. Zyskamy na tym wszyscy, ponieważ mniejszy ruch wpływa na mniejsze korki, czystsze powietrze i wyższą jakość życia w centrum” mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Prace budowlane przy najnowszych lokalizacjach zakończyły się w 2020 roku, jednak ostatnie tygodnie poświęcono na testowanie systemu.

Parking św. Michała znajduje się w rejonie ul. św. Michała, Warszawskiej i Świetojańskiej, parking Biskupińska to z kolei rejon przystanku kolejowego Poznań Strzeszyn, natomiast parking Starołęka mieści się w rejonie ul. Hetmańskiej, Starołęckiej i Wagrowskiej.

Pierwszy z nich posiada 100 miejsc, drugi 50, natomiast trzeci 57. Wszystkie są otwarte siedem dni w tygodniu przez całą dobę (z wyjątkiem najważniejszych świąt), z przerwą techniczną w godzinach 2:30-4:30.

Do bezpłatnego pozostawienia auta na parkingach w godzinach ich otwarcia uprawnia karta PEKA, Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka, z ważnym biletem okresowym zawierającym strefę A: okresowym imiennym, na sieć normalnym lub ulgowym. Co ważne, bilet może należeć do pasażera, nie musi należeć do właściciela pojazdu.
W planach jest wybudowanie kolejnego parkingu P&R, tym razem na Górczynie, w rejonie dworca autobusowego i stacji kolejowej.