Dlaczego Wygodna Dieta to dobra dieta pudełkowa?

Filozofia zdrowego odżywiania zatacza w Polsce coraz większe kręgi. Wzrasta świadomość tego, jak ważne są prawidłowe relacje z jedzeniem. Lekarze coraz głośniej mówią o pozytywnych skutkach dbania o prawidłową wagę ciała, która niejednokrotnie przyczynia się do tego, że pacjenci wolni są od chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca czy wysokie ciśnienie krwi. Popularnością cieszą się też diety pudełkowe. Nie każdy biznes dietetyczny jest jednak wart uwagi i zainteresowania. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze diety pudełkowej? Przyjrzyjmy się temu na przykładzie Wygodnej Diety.

Bezpieczeństwo żywności

Wybierając dietę pudełkową warto dopytać, czy dana firma posiada certyfikat HACCP. Jest to ważny dokument, który potwierdzi, że catering dietetyczny prawidłowo zarządza bezpieczeństwem żywności i systematycznie przeprowadza ocenę możliwości wystąpienia ewentualnych zagrożeń, a w razie, gdy takowe wystąpią, ma jasno określone metody ich eliminacji podczas produkcji żywności. Wygodna Dieta wdrożyła i certyfikowała system zarządzania bezpieczeństwem żywności, nad którym dodatkowo czuwa zewnętrzny audytor. Co daje HACCP? Pewność, że posiłki będą zawsze najwyższej jakości oraz pierwszej świeżości. Wygodna Dieta zadbała o bezpieczeństwo żywności już na etapie projektowania kuchni. W zakładzie wyodrębnione są specjalne, osobne strefy magazynowania, osobne strefy obróbki: wstępnej, obróbki surowców oraz termicznej. Osobno wydzielona jest strefa konfekcjonowania wszystkich posiłków. Kontakt produktów gotowych z nieprzetworzonymi surowcami jest całkowicie wyeliminowany, co wyklucza groźne dla zdrowia tzw. zakażenia krzyżowe. Tym samym minimalizuje się ryzyko  przeniesienie, między innymi, alergenów między produktami. Na najwyższym poziomie jest również sprzęt – do pracy używane jest tylko nowoczesne oprzyrządowanie, z odpowiednimi deklaracjami zgodności, gwarantującymi bezpieczny kontakt z żywnością.

Tylko świeże produkty

Aby zwiększyć świeżość i trwałość produktów spożywczych, wiele firm cateringowych dodaje do nich konserwanty. Teoretycznie wszystkie dostępne konserwanty, które mogą znaleźć się w żywności, nie powinny negatywnie oddziaływać na zdrowie. Niemniej, w nadmiernej ilości już mogą. Jeśli codziennie jedlibyśmy po pięć głównych posiłków z dodatkiem konserwantów, a do tego w międzyczasie drobne przekąski z dodatkami E, to w perspektywie miesięcy czy lat nasze zdrowie mocno by podupadło. Podobnie rzecz się ma z wszelkimi polepszaczami smaku oraz żywnością przetworzoną. Polepszacze smaku mają za zadanie nadać potrawom smakowitości. Niekiedy jest to działanie zbędne – obiady naszych babć nie były przecież sztucznie ulepszane, niejeden z nas na myśl o babcinym posiłku rozpływa się nad wspomnieniem fantastycznego smaku. W dzisiejszych czasach masowo produkowane jedzenie bywa dodatkowo uatrakcyjniane smakowo poprzez dodatki chemiczne. Skutek to na przykład: bóle głowy, nudności, uczucie osłabienia, nawet problemy kardiologiczne i przyspieszona akcja serca. Objawy te może wywołać nadmiar glutaminianu sodu w organizmie – naturalnego aminokwasu, który produkuje nasze ciało, ale odkąd odkryto jego walory poprawiania smaku i zapachu w potrawach, bywa nagminnie dodawany do żywności. Wygodna Dieta z utrzymaniem świeżości produktów radzi sobie w bardziej przyjazny dla zdrowia sposób. Zaczyna się to już w momencie przyjmowania produktów od dostawców. Szczegółowo bada stan produktów, sprawdza temperatury, terminy przydatności oraz wymaga od dostawców dokumentacji dotyczącej pochodzenia dostarczanych surowców. Następnie wykorzystuje technikę szybkiego chłodzenia surowców w specjalnie przystosowanych chłodniach. Schładzając dania do odpowiedniej temperatury zatrzymuje się rozwój mikroorganizmów i przedłuża trwałość potraw. Te następnie pakowane są przy użyciu zaawansowanych technologicznie urządzeń zgrzewających. Odizolowuje to zawartość opakowań od czynników zewnętrznych i gwarantuje świeżość bez konserwantów – smacznie i zdrowo!

Otwartość na Klienta

Warto wspomnieć na koniec o podejściu do Klienta oraz otwartość na sugestie. To, czy firma jest otwarta i chętna do rozwoju można zauważyć już po samym oferowanym menu. W Wygodnej Diecie mamy kilkanaście diet do wyboru, a dodatkowo każda z nich może mieć różną kaloryczność! I tak, osoby walczące z insulinoopornością lub cukrzycą znajdą dla siebie dietę ze składnikami o niskim indeksie glikemicznym. Dietę wegetariańską – do wyboru z rybami lub bez ryb. Znajdą się posiłki całkowicie bezlaktozowe, bezglutenowe, a nawet dieta zawierająca miks tych obu wykluczeń. Znajdzie się też coś dla miłośników diety ketogenicznej lub dla tych, którzy regularnie uprawiają sport! Wygodna Dieta to oprócz smacznych posiłków gwarancja wysokiej jakości. To właśnie jakość buduje całą markę diety pudełkowej i sprawia, że jest godna zaufania.